Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jerome Powell
Jerome Powell - SITA/AP Photo/Alex Brandon
18. júla 2018 10:13 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

V USA bude podľa šéfa Fed-u pokračovať zvyšovanie úrokových sadzieb

Jerome Powell však v Kongrese poznamenal, že tvrdá obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa prináša riziko utlmenia budúceho ekonomického rastu, ak povedie k trvalo vysokým clám.

Vďaka silnému ekonomickému rastu bude podľa šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella centrálna banka pokračovať v ceste postupného zvyšovania úrokových sadzieb. Powell to povedal v utorok v Kongrese, ale poznamenal, že tvrdá obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa prináša riziko utlmenia budúceho ekonomického rastu, ak povedie k trvalo vysokým clám.

V pravidelnej správe o menovej politike, ktorá sa v Kongrese prednáša dvakrát ročne, Powell predložil optimistické hodnotenie výhľadu ekonomiky. Konštatoval, že výkon hospodárstva umožnil Fed-u zmenšiť „mimoriadnu podporu“, ktorú začal uplatňovať pred desaťročím, aby pomohol dostať ekonomiku z recesie. „Naša politika odzrkadľuje silný výkon hospodárstva a jej cieľom je zabezpečiť, aby tento trend pokračoval,“ povedal Powell v bankovom výbore Senátu.

Podľa súkromných ekonómov vyjadrenia Powella vyslali jasný signál, že Fed smeruje k ďalším dvom zvýšeniam úrokov v tomto roku. „Hoci napätie v obchode zostáva rizikom, naďalej očakávame, že silný rast aktivity a zvyšujúca sa inflácia podnietia Fed, aby úrokové sadzby zvýšil v septembri a decembri a potom opäť dvakrát začiatkom roku 2019,“ povedal Andrew Hunter zo spoločnosti Capital Economics.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame