Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, peňaženka,
Ilustračné foto. pixabay.com
7. decembra 2017 13:36 OstatnéOsobné financie od voFinanciach.skSITA

V tomto roku na Slovensku zbankrotovalo už viac ako 4 400 ľudí

Minulý mesiac najviac ľudí zbankrotovalo v Banskobystrickom kraji.

V novembri bolo na Slovensku vyhlásených 773 osobných bankrotov. Vyplýva to z údajov analytickej spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK). Od začiatku roka zbankrotovalo 4 415 obyvateľov Slovenskej republiky. „Od nadobudnutia účinnosti novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá výrazným spôsobom zmenila podmienky osobného bankrotu, bolo najviac rozhodnutí o oddlžení, okrem mesiaca august, vydaných v Banskobystrickom kraji,“ približuje hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Splátkový kalendár sa využíva málo

Ako ďalej vyplýva z analýzy, až na jednu výnimku boli všetky osobné bankroty v novembri 2017 vyhlásené podľa novelizovanej právnej úpravy účinnej od 1. marca 2017. Oddlženie formou konkurzu si zvolilo 760 dlžníkov a možnosť splátkového kalendára využilo 12 z ich celkového počtu. V novembri 2017 súdy rozhodli o oddlžení 750 občanov (97 %) a 23 fyzických osôb podnikateľov (3 %). „Pomer občanov a fyzických osôb podnikateľov na vyhlásených osobných bankrotoch dokazuje, že možnosť oddlženia občanov – nepodnikateľov bola pred prijatím novely zákona takmer nemožná“ hovorí Jana Marková.

V novembri 2017 najviac ľudí zbankrotovalo v Banskobystrickom kraji s 220 osobnými bankrotmi, nasledoval Žilinský kraj so 110. Najmenej ľudí zbankrotovalo v Bratislavskom – 44 a v Trnavskom kraji – 39. „Nakoľko v Trnavskom kraji ešte stále nie je zriadená pobočka Centra právnej pomoci, predpokladáme, že viacerých dlžníkov z tohto kraja vybavujú pobočky Centra právnej pomoci v susediacich regiónoch. Nízky počet osobných bankrotov vyhlásených v Bratislavskom kraji nepripisujeme menšiemu počtu dlžníkov, ktorí potrebujú riešiť svoju finančnú situáciu prostredníctvom osobného bankrotu, ale kapacitnými možnosťami Centra právnej pomoci a príslušného súdu,“ upozorňuje Marková.

Mužov je až takmer 63 %

Z celkového počtu osobných bankrotov v novembri 2017 zbankrotovalo 486 mužov (62,87 %) a 287 žien (37,13 %). Najväčšou skupinou dlžníkov so 142 osobnými bankrotmi sú muži vo veku 30 – 39 rokov, medzi ženami je najviac, 85 bankrotov, vo vekovom intervale 40 – 49 rokov. Z celkového počtu dlžníkov, ktorí zbankrotovali v novembri 2017, malo 5,3 % vysokoškolské vzdelanie.

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť bola založená v máji 2004 a vývoj osobných bankrotov na Slovensku analyzuje od roku 2008.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame