Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PSS centrála
Ilustračné foto PSS
16. februára 2018 10:33 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

V PSS sa vlani prejavil trend zvýšeného záujmu o sporenie

Počet nových zmlúv uzatvorení v Prvej stavebnej sporiteľni v minulom roku síce mierne poklesol, avšak objem cieľových súm vzrástol.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila v minulom roku 144 320 nových zmlúv o stavebnom sporení. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník, počet je porovnateľný s rokom 2016, kedy klienti uzatvorili niečo vyše 145 tis. zmlúv. Objem cieľových súm nových zmlúv o stavebnom sporení vzrástol. Za rok 2017 to bolo 2,76 mld. eur. V predchádzajúcom roku to bolo 2,56 mld. eur, čo je takmer 8-percentný nárast.

Stúpol aj počet zmlúv detského stavebného sporenia. V tarife Junior Extra spoločnosť uzatvorila vlani 22 496 nových zmlúv, rok predtým to bolo 14 299 zmlúv, čo je vyše 57-percentný nárast. „Je zrejmé, že sporitelia majú záujem vytvárať pre svoje deti možnosti na zabezpečenie si vlastného bývania v budúcnosti,“ skonštatoval Slobodník. Dôkazom toho je podľa neho aj objem cieľových súm nových zmlúv v detskom stavebnom sporení. Kým v roku 2016 to bolo 245,5 mil. eur, o rok neskôr až 387,3 mil. eur, čo predstavuje rovnako 57-percentný nárast.

Úverovanie kleslo

Záujem o úvery na riešenie bývania u klientov podľa Slobodníka pretrváva. PSS vlani poskytla celkom 20 528 úverov zo stavebného sporenia v celkovom objeme 482,26 mil. eur. Roky 2014 až 2016 boli v znamení historických rekordov v objeme úverov. V roku 2017 tento trend ustal. Oproti roku 2016 nastal pokles v objeme úverovej produkcie o 19 %.

Tým, že vlani klesol celkový objem úverov, ovplyvnilo to podľa Slobodníka aj celkový objem prostriedkov investovaných do bývania. Za dvanásť mesiacov roka 2017 to bolo 517 mil. eur, čo predstavuje takmer 19-percentný pokles. Z hľadiska účelov použitia prostriedkov dominujú rekonštrukcie, ale kúpa bývania sa z 18 % z celkového objemu v roku 2016 posunula na 21 % v roku 2017.

Firma je s výsledkami spokojná

Prvá stavebná sporiteľňa je s obchodnými výsledkami za rok 2017 spokojná. Prejavil sa podľa Slobodníka trend zvýšeného záujmu o sporenie ako také. Dôkazom toho je podľa spoločnosti nárast objemu cieľových súm nových zmlúv o stavebnom sporení.

„Mimoriadne nás teší záujem rodičov o prípravu financií pre svoje deti, čo sa prejavilo v celkovom náraste počtu aj objemu detských zmlúv o stavebnom sporení,“ skonštatoval Slobodník. V oblasti úverovej produkcie je v súčasnosti stavebné sporenie podľa neho významným nástrojom. Po opatreniach NBS ho klienti často využívajú ako nástroj na skombinovanie s hypotekárnym úverom.

O spoločnosti

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies