Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto. pexels.com
30. apríla 2018 13:31 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

V prvom kvartáli dosiahli banky zisk takmer 170 mil. eur

V medziročnom porovnaní sa trojmesačný zisk bankového sektora zvýšil o 2,8 %.

Bankový sektor dosiahol v prvých troch mesiacoch tohto roka čistý zisk 169,5 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 2,8 %. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, sa zvýšili o 29,8 % na 560,5 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 4,8 % na 139 mil. eur.

Vlani zisk bánk klesol

V minulom roku dosiahol bankový sektor zisk 611,78 mil. eur, pri poklese o 17,5 %. Odhliadnuc od viacerých pozitívnych mimoriadnych vplyvov na ziskovosť, najmä v roku 2016, vzrástol vlani čistý zisk bankového sektora medziročne o 8 %. V budúcnosti sa však v dôsledku dlhodobo nízkych úrokových marží dá podľa národnej banky očakávať narastajúci tlak na aktuálny model podnikania bankového sektora.

Úroveň zisku je stabilná

Z dlhodobejšieho hľadiska si bankový sektor v ostatných rokoch udržuje podľa centrálnej banky relatívne stabilnú úroveň zisku. Zisk dosiahnutý v roku 2017 len mierne, teda o 2 %, prevyšuje priemer za obdobie rokov 2013 až 2016. Hlavným predpokladom tohto vývoja je kompenzácia poklesu úrokových marží prostredníctvom výraznej úverovej aktivity a pozitívny vplyv priaznivého ekonomického vývoja na nízku mieru nákladovosti kreditného rizika.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame