Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS, zberateľská minca, Peter Kažimír, Jozef Makúch
Guvernér NBS Jozef Makúch a minister financií SR Peter Kažžimír počas odovzdávania pamätnej striebornej zberateľskej mince k 25. výročiu vzniku SR v nominálnej hodnote 25 eur. Bratislava, 3. január 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
3. januára 2018 16:23 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

V predaji je strieborná zberateľská minca pri príležitosti 25. výročia vzniku SR

Na líci mince je zobrazená československá zástava, ktorá sa v oblúkovitej kompozícii mení na slovenskú zástavu.

Mincovňa Kremnica, š. p. a Národná banka Slovenska predstavili pri príležitosti prvého dňa predaja striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 25 eur. Ako informuje centrálna banka, do súťaže na výtvarný návrh mince sa prihlásilo osem autorov, pričom autorom víťazného návrhu je Pavel Károly.

NBS

Lícna strana:

Na líci mince je zobrazená československá zástava, ktorá sa v oblúkovitej kompozícii mení na slovenskú zástavu, čo symbolicky vyjadruje vznik Slovenskej republiky. Nad slovenskou zástavou je Bratislavský hrad. V spodnej časti oblúka je zobrazený Karlov most a vrch Kriváň ako symboly Československa. Vo vnútri oblúka je v dvoch riadkoch označenie nominálnej hodnoty mince 25 EURO. Pri spodnom okraji mince je v opise názov štátu SLOVENSKO a za ním letopočet 2018.

Rubová strana:

Na rube mince sú zobrazené mapa Slovenskej republiky, symbolická brána do Európskej únie a znak eura s časťou hviezd Európskej únie, čo vyjadruje začlenenie Slovenskej republiky do Európskej únie a eurozóny. V spodnej časti mincového poľa je v opise nápis 25 ROKOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY. Letopočet vzniku Slovenskej republiky 1.1.1993 je pod mapou Slovenskej republiky. Nad ním sú umiestnené značka Mincovne Kremnica MK a štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu mince Pavla Károlyho PK.

Údaje o minci

Autor:  Pavel Károly
Materiál:  Ag 999/1000
Hmotnosť:  31,10 g (1 oz)
Priemer:  40 mm
Hrana:  reliéfne prvky čičmianskeho ornamentu
Výrobca:  Mincovňa Kremnica
Rytec:  Dalibor Schmidt
Náklad:

 v bežnom vyhotovení 3 200 ks
v proof vyhotovení 6 900 ks

Emisia:  3. 1. 2018

Pri príležitosti 25. výročia vzniku SR vydala NBS aj 2-eurovú pamätnú mincu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame