Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské koruny, bankovky, peniaze
Ilustračné foto. SITA/Nina Bednáriková
19. februára 2019 14:10 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

V obehu sú stále slovenské koruny za milióny eur

Na jedného obyvateľa pripadá 3,4 bankovky v hodnote 396,6 koruny, čo je 13,2 eura.

Ku koncu minulého roka zostali v obehu slovenské bankovky v hodnote 2,16 mld. slovenských korún, čo je 71,7 mil. eur. Je to približne 1,42 % z hodnoty slovenských bankoviek v obehu.

Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS) v odbornom bankovom časopise Biatec, na jedného obyvateľa pripadá 3,4 bankovky v hodnote 396,6 koruny, čo je 13,2 eura. Okrem toho boli v obehu slovenské pamätné mince za 0,7 mld. korún, čo je 23,2 mil. eur.

Sťahovanie korún začalo ešte pred eurom

Proces sťahovania slovenských korún z obehu sa začal už v júli 2008, teda takmer ihneď po oficiálnom oznámení o zavedení eura na Slovensku od 1. januára 2009. Ľudia si podľa odporúčaní Národnej banky Slovenska ukladali slovenské peniaze na účty v bankách pre zjednodušenie a zefektívnenie konverzie na eurá, prípadne si v decembri 2008 zakúpili štartovacie balíčky, ktoré pre nich pripravila centrálna banka.

Ku koncu roka 2008 bolo uložených na účtoch v bankách, prípadne vymenených za štartovacie balíčky približne 50 % z hodnoty obehu slovenských peňazí ku koncu roka 2007.

Bankovky sa dajú vymeniť stále

Druhá vlna sťahovania slovenských peňazí z obehu prišla počas obdobia tzv. duálneho obehu, ktorý trval prvé dva týždne od zavedenia eura na Slovensku. Ku koncu obdobia duálneho obehu bolo stiahnutých z obehu celkovo 79 % hodnoty slovenských korún v obehu v porovnaní s koncom roka 2007.

Neskôr sa proces sťahovania slovenských peňazí z obehu spomalil. Slovenské bankovky a slovenské pamätné mince sa vymieňajú v NBS bez časového obmedzenia. Výmena slovenských obehových mincí bola ukončená 2. januára 2014.

Sťahovanie bez problémov

Sťahovanie slovenských peňazí z obehu prebiehalo bez vážnejších problémov, spoločnosť si postupne na eurovú hotovosť zvykala a v súčasnosti možno podľa centrálnej banky konštatovať, že eurová hotovosť sa v spoločnosti udomácnila. Dokazujú to aj výsledky Eurobarometra z októbra 2018, podľa ktorého 68 % opýtaných Slovákov považuje euro za dobrú vec pre Slovensko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame