Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NBS
Ilustračné foto NBS
4. mája 2015 14:00 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

V obehu ostali zhruba tri miliardy slovenských korún

V obehu stále zostávajú približne 2 % z celkovej hodnoty emitovaných peňazí

Aj napriek tomu, že už niekoľko rokov platíme na Slovensku eurami, tak v obehu ostali ešte približne tri miliardy slovenských korún. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) zostalo ku koncu minulého roka v obehu 19 mil. slovenských bankoviek. Z toho najviac, teda 10,1 mil. kusov, bolo 20-korunových bankoviek. Zároveň ostalo ešte v obehu približne 933 tis. kusov slovenských pamätných mincí. Hodnota zatiaľ nevrátených korún dosiahla ku koncu vlaňajška približne 3,01 mld. korún, čo je takmer 100 mil. eur. Predstavuje to približne 2 % z celkovej hodnoty emitovaných peňazí.

Z nevrátených slovenských korún pripadli na jedného obyvateľa približne tri kusy bankoviek v hodnote 426 korún a slovenské pamätné mince v hodnote 129 korún. Hodnota zostávajúcich slovenských bankoviek a slovenských pamätných mincí na obyvateľa predstavovala 555 korún. Najpočetnejšou bola 20-korunová bankovka v počte takmer dva kusy na obyvateľa.

Slovensko zaviedlo euro od 1. januára 2009, a to do hotovostného aj bezhotovostného obehu. V deň osláv desiateho výročia spoločnej európskej euromeny sa tak stalo 16. členskou krajinou eurozóny. Euro nahradilo slovenské koruny v hotovostnom obehu postupne počas šestnásťdňového duálneho obehu oboch mien. Slovenské korunové mince bolo možné v NBS vymeniť do konca roka 2013, bankovky bude vymieňať bez časového obmedzenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies