Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V obehu ostali zhruba tri miliardy slovenských korún

NBS
Ilustračné foto NBS

V obehu stále zostávajú približne 2 % z celkovej hodnoty emitovaných peňazí

Aj napriek tomu, že už niekoľko rokov platíme na Slovensku eurami, tak v obehu ostali ešte približne tri miliardy slovenských korún. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) zostalo ku koncu minulého roka v obehu 19 mil. slovenských bankoviek. Z toho najviac, teda 10,1 mil. kusov, bolo 20-korunových bankoviek. Zároveň ostalo ešte v obehu približne 933 tis. kusov slovenských pamätných mincí. Hodnota zatiaľ nevrátených korún dosiahla ku koncu vlaňajška približne 3,01 mld. korún, čo je takmer 100 mil. eur. Predstavuje to približne 2 % z celkovej hodnoty emitovaných peňazí.

Z nevrátených slovenských korún pripadli na jedného obyvateľa približne tri kusy bankoviek v hodnote 426 korún a slovenské pamätné mince v hodnote 129 korún. Hodnota zostávajúcich slovenských bankoviek a slovenských pamätných mincí na obyvateľa predstavovala 555 korún. Najpočetnejšou bola 20-korunová bankovka v počte takmer dva kusy na obyvateľa.

Slovensko zaviedlo euro od 1. januára 2009, a to do hotovostného aj bezhotovostného obehu. V deň osláv desiateho výročia spoločnej európskej euromeny sa tak stalo 16. členskou krajinou eurozóny. Euro nahradilo slovenské koruny v hotovostnom obehu postupne počas šestnásťdňového duálneho obehu oboch mien. Slovenské korunové mince bolo možné v NBS vymeniť do konca roka 2013, bankovky bude vymieňať bez časového obmedzenia.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 4. mája 2015 14:00Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...