Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kúpele
Ilustračné foto pixabay.com
20. novembra 2017 13:41 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

V novele o dani z príjmov navrhol finančný výbor úpravy

Návrh novely zákona o dani z príjmov pôjde do druhého čítania s odporúčaním finančného výboru schváliť. Navrhuje však spresniť definíciu daňovej rezidencie, a tiež úpravy v odpisoch kúpeľných budov.

Rozsiahla novela o dani z príjmov získala odporúčanie gestorského finančného výboru na schválenie v pléne. Poslanci finančného výboru pritom navrhli v novele niektoré úpravy, ktoré spresňujú určenie daňovej rezidencie fyzickej osoby s tým, že okrem možnosti ubytovania na určitom mieste a dĺžke pobytu v krajine budú zohľadňované aj rodinné a ekonomické väzby daňovníka.

Cieľom týchto zmien je podľa štátnej tajomníčky Dany Meager dosiahnuť stav, aby boli aj fyzické osoby zdaňované spravodlivo podľa toho, v akej jurisdikcii reálne žijú. Po firmách sa tak vláda pozerá aj na toky príjmov a miesta zdaňovania fyzických osôb. Konkrétny dopad týchto opatrení štátna tajomníčka zatiaľ povedať nevie, tvrdí však, že ide o pozitívnu zmenu. „Aj keď nevieme kvantifikovať veľkosť vplyvu, z môjho pohľadu je to pozitívne opatrenie, ktoré na konci dní musí priniesť plus do štátneho rozpočtu,“ uviedla na rokovaní finančného výboru.

Zrýchlené odpisovanie budov

Poslanci výboru pre financie a rozpočet navrhujú do novely zákona o dani z príjmov doplniť v rámci podpory kúpeľníctva aj zrýchlené odpisovanie budov určených na kúpeľníctvo. Novela má tiež umožniť neziskovkám použiť maximálne 20 tis. eur z príjmov z reklamy na verejnoprospešné účely, pričom takto využité príjmy budú oslobodené od zdanenia.

Novela zákona o dani z príjmov, ktorú na najbližšej schôdzi prerokuje parlament v druhom čítaní, však sleduje širší okruh zmien. Okrem iného sa zameriava na inovácie, keď navrhuje zvýšenie v súčasnosti poskytovaných zvýhodnení pre daňovníkov vykonávajúcich výskum a vývoj. Novým prvkom v oblasti podpory inovácií je zavedenie tzv. patent boxu, ktorý umožní čiastočné oslobodenie od dane z príjmov z komerčného využívania nehmotných aktív. Podľa návrhu by sa pritom superodpočet na výskum a vývoj mal od budúceho roka zvýšiť zo súčasných 25 % na 100 % zaúčtovaných výdavkov na výskum a vývoj.

Možnosť znížiť si základ dane

V rámci podpory kúpeľníctva, ktorá bola obsiahnutá aj v programovom vyhlásení vlády, má od budúceho roka pribudnúť možnosť pre fyzické osoby za pobyt v kúpeľoch si znížiť základ dane. Okrem zavedenia novej nezdaniteľnej časti základu dane na uhradené služby v kúpeľných zariadeniach návrh predpokladá aj ďalšie opatrenia na podporu kúpeľníctva na Slovensku. Ide o špecifické zdaňovanie technického zhodnotenia, čiže rekonštrukcie a modernizácie budov, v ktorých sa poskytuje kúpeľná starostlivosť.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame