V hodnotení ekonomickej slobody si Slovensko pohoršilo o osem miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Podľa najnovších výsledkov Indexu ekonomickej slobody Slovensko kleslo na 53. miesto.

Slovenská republika sa v rámci najnovších výsledkov Indexu ekonomickej slobody umiestnila na 53. mieste spomedzi 159 porovnávaných krajín. Hodnotenie Slovenska sa oproti poslednému porovnávanému roku zhoršilo o 0,13 bodu, čo sa prejavilo poklesom o osem miest. Rating ekonomickej slobody Slovenska dosiahol 7,31 bodu z desiatich možných. Informovala o tom Nadácia F. A. Hayeka.
Slovensko bolo najlepšie v rámci menovej stability
Najlepšie umiestnenie dosiahlo Slovensko v oblasti menovej stability, kde dosiahlo 9,74 bodu. V tomto ukazovateli sa Slovensko umiestnilo dokonca na jedenástej priečke. Vysoké bodové hodnotenie získalo Slovensko aj za slobodu medzinárodného obchodu, a to 8,30 bodu, kde skončilo na 16. mieste.

Slovensko sa zlepšilo v oblasti justície a ochrany vlastníckych práv, kde Slovensko dosiahlo 5,64 bodu a 62. miesto. Slovensko sa rovnako zlepšilo aj v oblasti regulácie, kde získalo 7,36 bodu a 63. miesto. Tu však podľa nadácie treba zdôrazniť, že napríklad v oblasti regulácie podnikania sa Slovensko ocitlo na nepriaznivom 106. mieste.

Oproti zlepšeniu v niektorých oblastiach boli aj také, v ktorých sa Slovensko medziročne zhoršilo. Touto oblasťou bola napríklad veľkosť štátu v ekonomike, kde Slovensko dosiahlo 5,51 bodu a 118. miesto. Medziročne ide o zhoršenie o 0,58 bodu.
Na prvom mieste je Hongkong
Ekonomicky najslobodnejšou krajinou na svete zostáva Hongkong. Za ním sa zaradili krajiny ako Singapur, Nový Zéland, Švajčiarsko, Írsko, Spojené kráľovstvo, Maurícius, Gruzínsko, Austrália, Estónsko a Kanada. Najmenej slobodnými krajinami sú Stredoafrická republika a Venezuela.

Rebríček zostavilo takmer 100 mimovládnych organizácií z celého sveta pod vedením kanadského Fraser Institute. Slovenským partnerom pri zverejňovaní indexu je Nadácia F. A. Hayeka. Rebríček vychádza z dostupných údajov porovnateľných pre všetky hodnotené krajiny. Keďže takéto údaje sú dostupné len historicky, rebríček zobrazuje stav, ktorý v jednotlivých krajinách sveta platil na konci roka 2015.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia