Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalkulačka graf
Ilustračné foto. pixabay.com
16. júla 2018 15:55 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

V druhom štvrťroku bolo na Slovensku vyhlásených 68 konkurzov

Počet vyhlásených konkurzov sa významnejšie nezmenil. Výrazne však ubudlo povolených reštrukturalizácií.

Počet vyhlásených konkurzov sa na Slovensku v druhom štvrťroku tohto roka výraznejšie nezmenil. Podľa analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK) bolo totiž od apríla do konca júna vyhlásených 68 konkurzov, čo je iba o jeden menej ako v rovnakom období vlani. Výrazne však poklesol počet povolených reštrukturalizácií. Kým v druhom kvartáli minulého roka ich bolo 15, tento rok súdy povolili iba dve reštrukturalizácie. Pre druhé štvrťroky to znamená historicky najnižšie číslo.

Konkurzy klesajú štvrtý rok za sebou

„Počet konkurzov v druhom štvrťroku medziročne klesá už štvrtý rok za sebou, rovnaký trend sledujeme aj pri reštrukturalizáciách,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková. Ako dodala, počet povolených reštrukturalizácií výraznejšie klesá od nadobudnutia účinnosti novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorou sa od konca apríla 2015 sprísnili podmienky pre riešenie úpadku dlžníka reštrukturalizáciou.

Okrem iného sa zaviedla minimálna 50-percentná miera uspokojenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov a zákaz rozdeľovať zisk vyprodukovaný dlžníkom po skončení reštrukturalizácie až do uhradenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov v plnej výške.

Najviac konkurzov bolo v Košickom kraji

Najviac konkurzov súdy v druhom štvrťroku tohto roka vyhlásili v Košickom kraji, kde ich bolo 14. Nasledoval Bratislavský kraj a Prešovský kraj zhodne s 11 vyhlásenými konkurzmi, v Trnavskom kraji boli vyhlásené štyri konkurzy a v Žilinskom kraji päť. Obe spomínané reštrukturalizácie boli povolené v Prešovskom kraji.

Z hľadiska počtu zamestnancov najväčšiu skupinu spomedzi právnických osôb s vyhláseným konkurzom predstavovali dlžníci bez zamestnancov, ktorých bola takmer polovica. Najväčšími zamestnávateľmi boli spoločnosť Bodet & Horst mattress ticking Verwaltungs, s.r.o. z Vrbového, ktorá pred vyhlásením konkurzu vyrábala pletený a háčkovaný textil a spadala do kategórie zamestnávateľov s 250 až 499 pracovníkmi. Nasledoval výrobca elektrických zariadení Elektrokarbon, a.s. z Topoľčian, ktorá bola zaradená v kategórii firiem so 150 až 199 zamestnancami.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame