Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
4. júna 2018 12:15 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

V apríli v rámci súkromného sektora rástli úvery aj vklady

Zrýchlenie rastu úverov súkromnému sektoru spôsobili najmä firmy, v rámci vkladov sa výraznejšie zrýchlil rast vkladov domácností.

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v apríli medzimesačne o 1,2 %. Medziročná dynamika sa zrýchlila o 0,3 % percentuálneho bodu na 10,2 %. Pod rast sa podpísalo najmä výraznejšie úverovanie nefinančných spoločností. V súlade so zvyšovaním investičného dopytu vzniká podľa Národnej banky Slovenska (NBS) vyššia potreba externého financovania.

Medzimesačne sa úvery firmám zvýšili o 1,3 %. Nízke úročenie podľa centrálnej banky naďalej podporuje firmy využívať bankové úvery pri svojej expanzii. Úvery prúdia takmer do všetkých sektorov ekonomiky, čo naznačuje pokračovanie silného investičného dopytu aj v druhom štvrťroku. Taktiež firmy viac využívajú úvery pri prefinancovávaní prevádzky a zásob.

Vyšší záujem bol o úvery na spotrebu

Úvery domácnostiam si zachovali aj v apríli medzimesačný rast 0,8 %. Nepatrné spomaľovanie úverov na nehnuteľnosti nahradil vyšší záujem o úvery na spotrebu. Dopyt po úveroch na nehnuteľnosti je naďalej vysoký, čo podľa centrálnej banky dokumentuje vysoký objem poskytnutých úverov, ktorý sa zatiaľ pravdepodobne neprejavil plným efektom v bilanciách bánk.

Druhý faktor môže byť podľa centrálnej banky pomalšia výstavba rezidenčných nehnuteľností vzhľadom na vysokú úroveň rozostavanosti a zvyšujúce sa pnutia na trhu práce. Sentiment domácností je naďalej na vysokej úrovni a predstavuje tak pozitívne signály pre rast úverov aj v ďalšom období.

Domácnosti navýšili vklady

Vklady súkromného sektora vzrástli v apríli medzimesačne o 0,7 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora zostal na minulomesačnej úrovni 7,4 %. Zatiaľ čo firmy po dynamickom raste v predchádzajúcom mesiaci zvoľnili tempo kumulácie vkladov na 0,3 % medzimesačne, domácnosti ho naopak zrýchlili o 0,4 percentuálneho bodu na 1 %.

V rámci jednotlivých odvetví sa darilo najmä obchodu, ktorému druhý mesiac za sebou výraznejšie narástli vklady. Podľa NBS sa zdá, že súkromná spotreba pokračuje v relatívne rýchlom raste aj v druhom štvrťroku. Rovnako sa priaznivo vyvíjali aj vklady v priemysle. Tržby v ekonomike by sa tak mohli pohybovať na vysokej úrovni aj v apríli. Domácnosti mierne zrýchlili rast vkladov, čo bolo spôsobené akceleráciou príjmov z práce.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame