Už o dva mesiace uvedú do obehu novú 50-eurovku

30. januára 2017 13:19
SITA, voFinanciach.sk
Bankovky, eurá, 50
Nová 50-eurová bankovka zo série Európa. ECB

Je to už štvrtá eurobankovka v rámci série Európa.

Už o dva mesiace, teda 4. apríla, bude uvedená do obehu nová bankovka v nominálnej hodnote 50 eur, ktorá bude vybavená inovatívnymi ochrannými prvkami. Zavedenie novej bankovky je najnovším krokom v rámci zvyšovania bezpečnosti eurových bankoviek. Po bankovkách 5 eur, 10 eur a 20 eur je nová 50-eurová bankovka štvrtou nominálnou hodnotou druhej série eurových bankoviek, známej ako séria Európa.

Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája 2013 v Bratislave. Novú desaťeurovú bankovku zaviedli do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne 23. septembra 2014. Nasledovala bankovka v hodnote 20 eur 25. novembra 2015. Ďalšie nové bankovky prídu na rad postupne. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje Európska centrálna banka postupne stiahnuť.

Portrét a smaragdová farba

Súčasťou novej 50-eurovej bankovky je okienko s portrétom. Ide o nový, inovatívny prvok, ktorý bol po prvý raz použitý na 20-eurovej bankovke zo série Európa. Pri pohľade na bankovku proti svetlu sa v priehľadnom okienku v hornej časti hologramu objaví portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, ktorý vidno na oboch stranách bankovky. Rovnaký portrét sa objavuje aj vo vodoznaku. Na lícnej strane bankovky sa nachádza smaragdové číslo, teda lesklé číslo, ktoré pri naklonení bankovky mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Výrobcom a dodávateľom zariadení na spracovanie a overovanie pravosti bankoviek bude eurosystém aj naďalej poskytovať podporu pri prispôsobovaní ich zariadení na novú bankovku. Prevádzkovatelia a majitelia zariadení, ktoré túto bankovku zatiaľ nedokážu spracovať, by sa mali podľa Európskej centrálnej banky bezodkladne obrátiť na svojho dodávateľa, resp. výrobcu.

50-eurovka patrí k tým najfalšovanejším

Bankovka v nominálnej hodnote 50 eur je najpoužívanejšou eurovou bankovkou. Zároveň patrí k tým, ktoré sa najčastejšie falšujú. V minulom roku stiahli z obehu približne 684 tisíc falošných eurových bankoviek. V medziročnom porovnaní je to pokles o takmer 24 %. V porovnaní s rastúcim počtom pravých bankoviek v obehu, kedy ich v druhom polroku bolo viac ako 19 miliárd, zostáva počet falzifikátov podľa Európskej centrálnej banky veľmi nízky.

Najčastejšie falšovanou bankovkou je dvadsaťeurovka a päťdesiateurovka. V porovnaní s údajmi za prvý polrok 2016 sa podiel falošných bankoviek nominálnej hodnoty 20 eur v druhom polroku 2016 zvýšil a podiel falošných 50-eurových bankoviek klesol. Spolu predstavovali 80,3 % celkového počtu falzifikátov. Väčšinu falzifikátov, teda 93,6 %, odhalili v krajinách eurozóny.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články