Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
3. augusta 2018 10:16 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Úvery súkromnému sektoru v júni vzrástli

V júni výraznejšie vzrástli úvery firmám, avšak ich vklady klesli.

Úvery súkromnému sektoru v júni vzrástli medzimesačne o 1,3 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), medziročná dynamika sa tak zrýchlila na 10,6 %. Za celý druhý štvrťrok sa dynamika úverov zrýchlila na 3,3 %. Bolo to najmä v dôsledku zvýšeného dopytu po úveroch zo strany firiem. Tie ťažili podľa centrálnej banky z menej prísnych podmienok poskytovania úverov.

Úvery domácnostiam vzrástli medzimesačne o 0,9 % a zachovali si tak dynamiku z predchádzajúceho mesiaca. Za celý druhý štvrťrok sa rast úverov domácnostiam mierne spomalil, z 3 % na 2,7 %. Za týmto spomalením bol najmä vývoj úverov na nehnuteľnosti, ktoré mohli byť podľa NBS ovplyvnené aj prísnejšími úverovými štandardmi. Zadlžovanie domácností podporujú nízke nominálne úrokové sadzby a rast cien nehnuteľností.

Vklady súkromného sektora vzrástli v júni medzimesačne o 0,5 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa spomalil o 0,1 percentuálneho bodu na 6,5 %. V rámci druhého štvrťroka nastalo výraznejšie spomalenie vkladov súkromného sektora z 2,7 % na 0,9 %. Bol za tým pokles vkladov firiem, medzikvartálne o 1,2 %. Naopak, domácnostiam rástli v druhom štvrťroku vklady pomerne dynamicky, medzikvartálne o 1,9 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame