Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, rozhodovanie
Ilustračné foto. pexels.com
31. augusta 2018 14:38 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

Úvery domácnostiam pokračujú v raste, vďaka nízkym úrokom

Zrýchlenie rastu ekonomiky pomohlo obnoviť zvyšovanie vkladov firiem.

Rast úverov súkromnému sektoru sa v júli mierne spomalil. Podľa analytikov Úseku pre menu, štatistiku a výskum centrálnej banky to spôsobili výlučne firmy. Naďalej pritom prevláda dopyt po úveroch zo strany firiem z realitného biznisu. Úvery domácnostiam pokračujú v raste, k čomu podľa analytikov pomáhajú nízke úrokové sadzby. Zrýchlenie rastu ekonomiky pomohlo obnoviť zvyšovanie vkladov firiem.

Medziročný rast úverov súkromnému sektoru presiahol 10 %

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v júli 2018 medzimesačne o 0,7 %, čo je spomalenie o 0,6 percentuálneho bodu. Medziročná dynamika sa mierne spomalila na 10,3 %. Vývoj úverov nefinančným spoločnostiam sa vyvíja v súlade s predpokladmi predikcie centrálnej banky, spomaľovanie úverov domácnostiam nie je také rýchle, ako sa očakávalo, dodávajú analytici.

V júli sa zmiernil rast úverov, ktorý reflektoval vývoj vo firemnom sektore. Tempo rastu úverov nefinančným spoločnostiam sa spomalilo na 0,3 % medzimesačne, pričom v júni bolo 1,6 %. Úvery si brali predovšetkým firmy v odvetví realít a v menšej miere aj v obchode a doprave. „Napriek spomaleniu naznačuje vývoj úverov, že investičná činnosť by mohla pokračovať v rastovej trajektórii aj v treťom štvrťroku,“ dodávajú analytici úseku pre menu.

Pomáha aj situácia na trhu práce

Úvery domácnostiam pokračovali podľa zverejnených informácií v stabilnom medzimesačnom raste na úrovni približne 1,0 %. „Zatiaľ sa nedá pozorovať výraznejšie spomalenie rastu úverov domácnostiam. Dobrá kondícia ekonomiky a stále sa zlepšujúca sa situácia na trhu práce vytvárajú predpoklady pre pomerne dynamický rast úverov. Podporou pre vysoký dopyt po úveroch sú najmä nízke nominálne úrokové sadzby, ktoré sa držia pri úveroch na nehnuteľnosti pri 1,5 %,“ uvádzajú analytici.

Domácnosti zostávajú podľa analytikov naďalej pozitívne naladené, pričom ich očakávania veľkých nákupov v nasledujúcich mesiacoch sú na vysokých úrovniach. To by malo podporovať rast úverov domácnostiam aj v ďalšom období.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame