Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie, úvery
Ilustračné foto pixabay.com
1. februára 2017 10:58 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Úvery na bývanie sa koncom vlaňajška dostali na takmer 22 mld. eur

Iné úvery na nehnuteľnosti s podielom 65 % naďalej dominujú na celkovom stave úverov na bývanie.

Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku ku koncu vlaňajška stúpol v medziročnom porovnaní o 14,3 %. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS), ku koncu decembra tak dosiahol 21,925 mld. eur. Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 14,173 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,558 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,193 mld. eur.
Dominuje Slovenská sporiteľňa
Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,54 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 20,63 % a Tatra banka s 13,35 %. Slovenská sporiteľňa dominuje najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,46 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka na úrovni 42,08 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia spomedzi troch stavebných sporiteľní dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 85,47 %.
Ponuka sa postupne zmenila
Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame