Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince sporenie kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
31. mája 2016 14:40 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA/voFinanciach.sk

NBS: Úverovanie bývania v apríli stúplo o takmer štvrť miliardy eur

Na Slovensku už finančné domy evidujú poskytnuté úvery na nehnuteľnosti v sume takmer 20 mld. eur.

Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku v apríli stúpol o takmer 244 mil. eur. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS), ku koncu štvrtého mesiaca dosiahol 19,875 mld. eur. Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých objem v apríli dosiahol 12,469 mld. eur a oproti marcu stúpol o 223,9 mil. eur. Hypotekárne úvery vzrástli medzimesačne o 19,5 mil. eur na 5,242 mld. eur a objem úverov stavebného sporenia sa v porovnaní s marcom zvýšil len o 600 tis. eur na 2,164 mld. eur.

Dominantní si držia pozície

Poradie bankových domov pri financovaní bývania sa na Slovensku v apríli nezmenilo. Naďalej dominuje Slovenská sporiteľňa s podielom úverov na nehnuteľnosti vo výške 27,4 %, nasledovala VÚB banka s 19,6 % a Tatra banka s 13,5 %. V poskytovaní klasických hypoték je lídrom na slovenskom trhu VÚB banka, ktorej patrí podiel na úrovni 40,8 %. Nasleduje Slovenská sporiteľňa s podielom 22,3 % a Tatra banka s 16,8 %. Najväčší podiel na poskytnutom objeme iných úveroch na nehnuteľnosti eviduje Slovenská sporiteľňa na úrovni 34,3 %. Druhou v poradí je Tatra banka s 14,4 %, treťou VÚB banka s 14,1 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia jednoznačne spomedzi troch stavebných sporiteľní dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 85,8 %.

Takmer 20 hráčov

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Vývoj objemu úverov na nehnuteľnosti v SR v roku 2016 (v tis. eur):

Zdroj: NBS/voFinanciach.sk

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame