Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poštová banka
Ilustračné foto. Poštová banka
18. septembra 2017 16:43 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skPoštová banka

Usporte tisíce, refinancovanie sa oplatí ako nikdy doteraz

Poštová banka prináša úver na bývanie s úrokom už od 0,95 %.

Okolo polovice úverov na nehnuteľnosti, ktoré banky v súčasnosti poskytujú, sú na refinancovanie starých nevýhodnejších hypoúverov. Vyplýva to zo štatistík centrálnej banky. Refinancovanie sa totiž oplatí aj pri relatívne malých rozdieloch v úrokových sadzbách. Poštová banka teraz prináša najlacnejší úver na trhu – Užitočné bývanie s úrokom od 0,95 % ročne s fixáciou na 3 roky, a to aj bez použitia služby Úspora. Pridá­va preplatenie znaleckých posudkov a poplatkov na katastri. Klient tak môže napríklad pri refinancovaní stotisícového úveru ušetriť na celkových nákladoch aj viac ako desaťtisíc eur.

Komu sa oplatí refinanc?

„Prenos úveru sa oplatí najmä v prípade vyšších súm hypoték s dlhšou dobou splatnosti. Najvýhodnejšie je počkať na výročie fixácie starého úveru, kedy sa dá splatiť zadarmo,“ odporúča riaditeľka odboru retailových produktov Poštovej banky Melinda Burdanová. Napríklad, podľa údajov centrálnej banky sa pred rokom (v septembri 2016) poskytovali úvery na bývanie s priemernou úrokovou sadzbou 1,81 % p.a. pri fixácii od jedného do 5 rokov. Ak si niekto požičal za takýto úrok 100 000 eur pri splatnosti 25 rokov, mohol počítať so splátkou 414,67 eura mesačne. „Ak dnes využije úver Užitočné bývanie od Poštovej banky s úrokom 0,95 % ročne, mesačná splátka by mu klesla na 374,61 eura. Len za prvý rok by ušetril viac ako 480 eur, čo je viac ako polovica priemerného mesačného platu na Slovensku,“ upozorňuje Burdanová. Počas celej doby splácania by úspora predstavovala vyše 12-tisíc eur, za predpokladu, že by sa za túto dobu nezmenila úroková sadzba pre klienta.

Refinancovanie hypotéky sa však môže oplatiť aj pri oveľa menšom rozdiele v úrokových sadzbách. Pri už spomínanej 100-tisícovej pôžičke na 25 rokov sa môžu aj desatiny percenta postarať o zaujímavú úsporu.

Malý rozdiel, veľa peňazí

„Ak si porovnáme dva veľmi nízke a výhodné úroky 0,95 % a 1,15 %, i tu v konečnom dôsledku ide o tisíce eur. Tieto dve desatiny percenta sa totiž počas splácania postarajú o úsporu vyše 2 726 eur,“ vysvetľuje Burdanová. Po prepočítaní na dobu splácania tak ide o „stovku k dobru“ na každý rok. Výhodnosť refinancovania hypotéky stúpa s výškou úveru a dobou jeho splácania. Preto sa najmä pri výročí fixácie oplatí porovnať si aktuálne ponuky na trhu a zvážiť, či nevymeniť starý úver za nový.

Na počkanie

Vypracovanie ponuky na nový úver je zadarmo a k dispozícii ho môžete mať prakticky obratom. „Preto je dobré sa o možnosť refinancovania zaujímať. Inak sa vám môže stať, že starú pôžičku zbytočne preplatíte,“ radí Burdanová.
Parametre úveru Užitočné bývanie od Poštovej banky

  • Klienti môžu získať sadzbu už od 0,95 % p.a. s fixáciou na 3 roky po splnení týchto podmienok: uzatvorenie poistenia schopnosti splácať úver na bývanie alebo objem úveru nad 70 000 eur (zľava 0,20 % p.a.), aktívne využívanie Užitočného účtu (zľava 0,30 % p.a.).
  • Bez poplatku za poskytnutie úveru.
  • Preplatenie poplatkov za znalca aj kataster. Kataster ja navyše vybavený za klienta priamo bankou.
  • Pri zriadení služby Úspora si klienti môžu znížiť úrokovú sadzbu až na 0,76%.
  • Možnosť získať rezervu 300 eur ako povolené prečerpanie na bežnom účte za 0 %.
Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 24 rokov. S miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 48 pobočiek,
216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies