Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
Ilustračné foto pixabay.com
25. októbra 2018 9:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Úroveň kapitálového vankúša v bankách je podľa NBS adekvátna

Aktuálne je miera proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 1,25 %, od 1. augusta 2019 sa zvýši na 1,50 %.

Národná banka Slovenska (NBS) v blízkej budúcnosti neočakáva zvýšenie proticyklického kapitálového vankúša a jeho výšku považuje za adekvátnu. V júli 2018 banková rada rozhodla o zvýšení jeho miery na úroveň 1,50 % s účinnosťou od 1. augusta 2019. Toto rozhodnutie banka potvrdila aj 23. októbra. Aktuálne je ešte miera proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 1,25 %.

Vplyv úverov

Dôvodom potvrdenia úrovne proticyklického kapitálového vankúša sú podľa centrálnej banky viaceré trendy. Jedným z nich je vývoj úverov v druhom štvrťroku, keď sa pokles dynamiky ich rastu síce zastavil, avšak za touto stagnáciou boli prechodné faktory. Išlo o predzásobenie sa domácností úvermi v druhom štvrťroku a silný mesiac jún pri úveroch podnikom. Do budúcnosti sa dá očakávať podľa centrálnej banky skôr pokračovanie spomaľovania rastu úverov.

Kumulácia rizík

Otázka možného zvýšenia proticyklického kapitálového vankúša bude v ďalších štvrťrokoch súvisieť podľa NBS nielen s vývojom na trhu úverov, ale aj s mierou prehrievania domácej ekonomiky. Podľa banky bude dôležité sledovať, do akej miery bol nárast úverov domácnostiam v júni 2018 ovplyvnený dočasnými vplyvmi, keďže bol zároveň pozorovaný aj ďalší pokles úrokových sadzieb a silná konkurencia medzi bankami, ktoré môžu mať trvalejší vplyv na ďalšiu kumuláciu rizík. Otázka možného zvýšenia vankúša bude relevantná aj v prípade, že by sa nepotvrdil predpoklad, že prijaté opatrenia dostatočne prispejú k zmierneniu rizík spojených s rýchlym rastom zadlženosti.

Proticyklický kapitálový vankúš je dôležitou súčasťou politiky obozretnosti na makroúrovni. Jeho cieľom je v čase ekonomického rastu zabezpečiť vytvorenie kapitálového vankúša dostatočného pre absorbovanie strát v čase stresu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame