Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. decembra 2015 14:52 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Úrokové sadzby v USA by mohli v budúcom roku stúpnuť štyrikrát

Uviedol to šéf Fedu v Richmonde Jeffrey Lacker s tým, že ide o „postupné“ tempo zvyšovania sadzieb.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) očakáva, že v roku 2016 zvýši úrokové sadzby štyrikrát. To podľa americkej centrálnej banky znamená „postupné“ zvyšovanie sadzieb. Uviedol to šéf Fedu v Richmonde Jeffrey Lacker. „Je to polovica zo sadzby, na ktorú sme zvýšili úrokové sadzby v rámci posledného cyklu sprísňovania politiky, takže to je podľa mňa postupné,“ povedal Lacker.

Zvýšenie sadzieb prišlo po takmer dekáde
Americký Fed tento týždeň prvýkrát po deviatich rokoch zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu. Americká centrálna banka sa rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostáva do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.

Ekonomika má ťažké obdobie za sebou
Zvýšením úrokových sadzieb Fed v stredu vyslal signál, že verí, že americká ekonomika v podstate prekonala ťažké obdobie rokov 2007 až 2009. Vtedy ekonomika čelila finančnej kríze. „Rada pre monetárnu politiku rozhodla, že je vhodné zvýšiť úrokové sadzby, keďže sa ekonomike darí dobre a podľa očakávaní by tento vývoj mal pokračovať,“ povedala po zvýšení sadzieb šéfka Fedu Janet Yellenová.
Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters tvrdia, že existuje 90-percentná pravdepodobnosť, že do konca roku 2016 bude kľúčová úroková sadzba v USA vo výške od 1 do 1,25 % a do konca roku 2017 by mala byť vo výške 2,25 %.

Trh práce sa zlepšuje
Fed vo svojom stanovisku tento týždeň upozornil na „významné zlepšenia“ na americkom trhu práce, keď miera nezamestnanosti v krajine klesla na 5 %. Predstavitelia Fedu tiež majú „opodstatnenú dôveru“ v to, že miera inflácie v krajine sa v strednodobom horizonte dostane na cieľovú hodnotu dvoch percent. Fed uviedol, že aktuálne zvýšenie sadzieb je začiatkom cyklu „postupného“ zvyšovania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies