Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
13. septembra 2018 14:10 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky zostávajú nízke

Po štvrtkovom zasadaní naďalej platí, že ECB nákupy dlhopisov ukončí do konca tohto roka a úrokové sadzby zostanú na súčasnej úrovni aj počas leta 2019.

Európska centrálna banka (ECB) potvrdila svoju menovú politiku. Po štvrtkovom zasadaní banky naďalej platí, že program nákupov dlhopisov postupne skončí do konca tohto roka, ale úrokové sadzby sa nezmenia ani počas leta 2019.

Hlavná úroková sadzba zostáva na nulovej úrovni a depozitná sadzba v negatívnom teritóriu na úrovni mínus 0,4 percenta.

ECB vo vyhlásení na svojej internetovej stránke upozornila, že sadzby môžu zostať nízke dovtedy, kým medziročná inflácia nezostane udržateľne na úrovni tesne pod 2 percentami, ktorú považuje za optimálnu pre zabezpečenie cenovej stability.

Podľa najaktuálnejších údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat sa ceny v eurozóne v auguste zvýšili o 2 percentá. Medziročné tempo inflácie sa tak zmiernilo, keďže v júli sa ceny v Európskej menovej únii oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 2,1 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame