Uniqa zvýšila v minulom roku poistné o vyše 6 %

10. marca 2017 12:17
SITA, voFinanciach.sk
Uniqa
Ilustračné foto. Uniqa

Spoločnosť rástla tak v neživotnom poistení ako aj v životnom.

Uniqa poisťovňa dosiahla v minulom roku predpísané poistné 122,5 mil. eur. V medziročnom porovnaní to podľa informácií zverejnených spoločnosťou znamená nárast o 6,4 %. Ako doplnil generálny riaditeľ poisťovne Martin Žáček, firma rástla vo všetkých segmentoch poistenia a vo všetkých obchodných kanáloch.

Darilo sa poisteniu nehnuteľnosti a domácnosti

V neživotnom poistení Uniqa poisťovňa rástla o 4,3 % na niečo vyše 86 mil. eur. V rámci neživotného poistenia sa darilo segmentu nehnuteľnosti a domácnosti, ktorý zaznamenal medziročný nárast o 19 %, čo predstavuje v predpise o 1,4 mil eur viac ako rok predtým. Celkový objem predpisu v tomto segmente bol 11,6 mil eur. Cestovné poistenie medziročne narástlo o 44 %.

V životnom poistení spoločnosť vlani zaznamenala nárast predpisu o 11,88 % na celkom 36,5 mil. eur. Na výsledok mal vplyv nárast uzatvorených jednorazových životných poistiek, ale podľa vyjadrení spoločnosti najmä úspešná spolupráca s bankami či maklérmi.

Jednorazové životné poistenie klesá

Trh životného poistenia na Slovensku stratil celkovo 1,98 %, čo spôsobil najmä vývoj prepísaného jednorazového životného poistenia. Trhový potenciál dramaticky redukuje podľa Uniqa poisťovne aj demografia. Absolútna veľkosť skupiny klientov 25-40 rokov, ktorí najčastejšie uzatvárajú životné poistenie, od roku 2008 klesá tempom asi 3 % ročne a s ňou aj trhový potenciál. Trh životného poistenia na Slovensku tiež poznačil odklon klientov od investičných zmlúv k zmluvám, ktoré kryjú riziká, kvôli čomu klesá aj priemerné poistné na jednu zmluvu.

Celková škodovosť Uniqa poisťovne bola v roku 2016 na úrovni 73 %, čo spôsobili najmä dve väčšie poistné udalosti v neživotnom poistení. Počet zmlúv v portfóliu poisťovne dosiahol v minulom roku 671 494 tisíc, čo oproti roku 2015 znamená nárast o 3,5 %.

Predpis skupiny klesol

Celá rakúska Uniqa Insurance Group dosiahla vlani podľa predbežných výsledkov zisk pred zdanením vo výške 225,5 mil eur. Znamená to, že zisk prekročil cieľ oznámený v januári 2016 a to aj napriek predaju spoločnosti v Taliansku. Predpis poistného klesol o 3,1 %, čo spôsobil výhradne plánovaný pokles kapitálovo náročných jednorazových poistení v segmente životného poistenia.

O spoločnosti

Uniqa poisťovňa je univerzálna poisťovňa poskytujúca široké spektrum poistných produktov v oblasti životného aj neživotného poistenia. Pôsobí na slovenskom poistnom trhu od roku 1990, keď bola založená pod názvom Poisťovňa Otčina, a.s., v roku 2001 sa na základe rozhodnutia koncernu Uniqa Group zmenilo obchodné meno na Uniqa poisťovňa, a.s. V súčasnosti je koncern prostredníctvom svojich dcérskych spoločností zastúpený v 18 európskych krajinách.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články