Údaje o bankových účtoch sa budú vymieňať so zahraničím

22. septembra 2015 11:32
SITA
Dohoda
Ilustračné foto pixabay.com

Vyplýva to z návrhu zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z dielne ministerstva financií, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.


Údaje o finančných účtoch zahraničných osôb na Slovensku sa budú automaticky odosielať partnerom v zahraničí. Vyplýva to z návrhu zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z dielne ministerstva financií, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. Týmto zákonom by sa mali okrem implementácie novej bruselskej smernice naplniť dohody FATCA so Spojenými štátmi americkými a taktiež multilaterálna dohoda MCAA, ku ktorej Slovensko pristúpilo koncom minulého roka na zasadnutí Globálneho fóra OECD pre transparentnosť a výmenu informácií pre daňové účely.

V praxi bude podľa ministerstva financií prijatie zákona znamenať na základe automatickej výmeny poskytovanie informácií o finančných účtoch daňových rezidentov členských štátov Európskej únie, zmluvných štátov a špecifikovaných amerických osôb vedených finančnými inštitúciami na Slovensku. Zároveň zabezpečí prijímanie obdobných informácií zo strany členských štátov Európskej únie, zmluvných štátov a zo Spojených štátov amerických. Účinnosť zákona je navrhovaná od 1. januára 2016.

„Zákon nie je adresovaný širokej verejnosti. Je adresovaný najmä finančným inštitúciám v Slovenskej republike, ktoré predstavujú odbornú informovanú verejnosť,“ konštatuje v materiáli rezort financií. Predmetom výmeny informácií majú byť pritom informácie o finančných účtoch iných členských krajín únie a ďalších štátoch podľa uzavretých dohôd, ktoré majú účty vo finančných inštitúciách sídliacich v Slovenskej republike. „Zasielanie informácií sa nebude týkať rezidentov Slovenskej republiky, ktorí majú účty na území Slovenskej republiky,“ dodáva ministerstvo.

Na opatrenia z dohody FATCA už pritom reaguje aj slovenská finančná správa. Tá je totiž podľa ustanovení dohody do 30. júna budúceho roku povinná prijať informácie od bánk a finančných inštitúcií za roky 2014 a 2015 a do 30. septembra 2016 ich musí poskytnúť americkej daňovej správe. Práve preto Finančné riaditeľstvo SR iniciovalo už koncom augusta stretnutie so zástupcami finančných inštitúcií, kde sa budú baviť o postupoch a koordinácii pri plnení povinností vyplývajúcich z dohody FATCA.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články