Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda
Ilustračné foto pixabay.com
22. septembra 2015 11:32 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Údaje o bankových účtoch sa budú vymieňať so zahraničím

Vyplýva to z návrhu zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z dielne ministerstva financií, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania.

Údaje o finančných účtoch zahraničných osôb na Slovensku sa budú automaticky odosielať partnerom v zahraničí. Vyplýva to z návrhu zákona o automatickej výmene informácií o finančných účtoch na účely správy daní z dielne ministerstva financií, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. Týmto zákonom by sa mali okrem implementácie novej bruselskej smernice naplniť dohody FATCA so Spojenými štátmi americkými a taktiež multilaterálna dohoda MCAA, ku ktorej Slovensko pristúpilo koncom minulého roka na zasadnutí Globálneho fóra OECD pre transparentnosť a výmenu informácií pre daňové účely.

V praxi bude podľa ministerstva financií prijatie zákona znamenať na základe automatickej výmeny poskytovanie informácií o finančných účtoch daňových rezidentov členských štátov Európskej únie, zmluvných štátov a špecifikovaných amerických osôb vedených finančnými inštitúciami na Slovensku. Zároveň zabezpečí prijímanie obdobných informácií zo strany členských štátov Európskej únie, zmluvných štátov a zo Spojených štátov amerických. Účinnosť zákona je navrhovaná od 1. januára 2016.

„Zákon nie je adresovaný širokej verejnosti. Je adresovaný najmä finančným inštitúciám v Slovenskej republike, ktoré predstavujú odbornú informovanú verejnosť,“ konštatuje v materiáli rezort financií. Predmetom výmeny informácií majú byť pritom informácie o finančných účtoch iných členských krajín únie a ďalších štátoch podľa uzavretých dohôd, ktoré majú účty vo finančných inštitúciách sídliacich v Slovenskej republike. „Zasielanie informácií sa nebude týkať rezidentov Slovenskej republiky, ktorí majú účty na území Slovenskej republiky,“ dodáva ministerstvo.

Na opatrenia z dohody FATCA už pritom reaguje aj slovenská finančná správa. Tá je totiž podľa ustanovení dohody do 30. júna budúceho roku povinná prijať informácie od bánk a finančných inštitúcií za roky 2014 a 2015 a do 30. septembra 2016 ich musí poskytnúť americkej daňovej správe. Práve preto Finančné riaditeľstvo SR iniciovalo už koncom augusta stretnutie so zástupcami finančných inštitúcií, kde sa budú baviť o postupoch a koordinácii pri plnení povinností vyplývajúcich z dohody FATCA.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame