Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Turecko, líra
Ilustračné foto. pixabay.com
13. augusta 2018 13:37 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Turecká centrálna banka prisľúbila likviditu pre peňažné ústavy

Nezávislí ekonómovia však tvrdia, že na stabilizáciu tureckej meny je naliehavo nutné zvýšiť úroky.

Turecká centrálna banka vyhlásila, že prijme sériu opatrení s cieľom uvoľniť finančnú hotovosť pre banky. Pondelkové vyhlásenie centrálnej banky, že podnikne kroky „na poskytnutie všetkej likvidity, ktorú banky potrebujú“, je reakciou na krízu tureckej meny. Problémy líry vyvolali obavy z ekonomickej politiky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a z obchodného a diplomatického sporu Turecka a USA.

Budú opatrenia stačiť ?

Nezávislí ekonómovia však tvrdia, že na stabilizáciou tureckej meny je naliehavo nutné zvýšiť úroky. Simon Derrick zo spoločnosti BNY Mellon uviedol, že opatrenia tureckej centrálnej banky pravdepodobne nebudú stačiť. Bez rázneho zvýšenia úrokov podľa jeho slov „je … ťažké považovať tieto oznámenia za niečo viac ako za opatrenia na dočasné upokojenie“.

Turecká líra minulý týždeň prudko klesla a v pondelok stratila ďalších 7 percent. Od začiatku roka si líra odpísala zhruba 45 percent. Turecký prezident Erdogan však odmieta možnosť zvýšenia úrokových sadzieb, keďže môžu spomaliť ekonomický rast.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame