Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Donald Trump, Jerome Powell
Jerome Powell a Donald Trump - foto SITA/AP Photo/Pablo Martinez Monsivais
22. marca 2019 10:39 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Trump: Rast ekonomiky USA vlani zabrzdila politika centrálnej banky

Ak by Fed nesprísnil podmienky úverov, americké hospodárstvo by podľa šéfa Bieleho domu v minulom roku posilnilo o vyše 4 %.

Americká ekonomika by v minulom roku podľa prezidenta Donalda Trumpa rástla oveľa rýchlejšie, ak by Federálny rezervný systém (Fed) nesprísňoval podmienky na poskytovanie úverov. V rozhovore pre piatkové vysielanie televíznej stanice Fox Business Network, ktorého časť stanica zverejnila vo štvrtok,

Trump uviedol, že bez zvýšenia úrokových sadzieb Fed-u a redukcie objemu dlhopisov, ktoré centrálna banka vlastní, by hrubý domáci produkt krajiny posilnil o vyše štyri percentá.

Sadzby sa tento rok zvyšovať nebudú

Hospodárstvo USA vlani vzrástlo o 2,9 percenta. Fed v stredu oznámil, že v tomto roku nepredpokladá nijaké zvýšenie úrokov, hoci pôvodne rátal s tým, že úrokovú sadzbu v priebehu roka 2019 zdvihne dvakrát. Centrálna banka zároveň uviedla, že v septembri prestane zmenšovať svoju bilanciu.

Šéf Fed-u Jerome Powell sa vyjadril, že významná zmena politiky centrálnej banky je výsledkom spomalenia globálnej ekonomiky a zväčšujúcich sa rizík pre hospodársky rast USA, pričom tlak zo strany Trumpa nemal na rozhodovanie Fed-u vplyv.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame