Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poistenie PZP auto
Ilustračné foto SITA/Diana Černáková
30. októbra 2017 13:15 PoisťovneAktuality od voFinanciach.skSITA

Tri až štyri z desiatich poistných udalostí vozidiel javia známky podvodu

Vyplýva to zo štatistík poisťovne Union.

Tri až štyri z desiatich poistných udalostí motorových vozidiel nie sú „čisté“ a javia známky podvodu. Vyplýva to zo štatistík poisťovne Union. Pokusy o podvod sa zhodne vyskytujú ako v povinnom zmluvnom poistení, tak aj v havarijnom poistení. Ako ďalej uviedla poisťovňa, kritická býva letná sezóna a obdobie okolo väčších sviatkov. „Tento rok sme preverovali udalosti s nárokovanými škodami 836 tisíc eur. Zatiaľ sme zachránili 147 tisíc eur ako preukázané úmyselné podvody a ešte 200 udalostí máme na stole,“ informoval detektív poisťovne Jozef Šulaj.

Podľa Šulaja sú v posledných rokoch ľudia vynaliezavejší a sofistikovanejší a poistní detektívi sa častejšie ako v minulosti stretávajú s fingovanými dopravnými kolíziami. „Poškodené vozidlá špekulanti dopravia na miesto fiktívnej nehody, postavia ich do nehodového deja a sú takí drzí, že ešte privolajú aj políciu,“ podotkol Jozef Šulaj. Dodal, že polícia následne skutok kvalifikuje iba ako škodovú udalosť, keďže škoda je nižšia ako 3 999 eur, neprišlo k poškodeniu zdravia a podvodníci už len požiadajú poisťovňu o náhradu „škody“.

Poisťovne spolupracujú

V povinnom zmluvnom poistení sa podvod dokazuje podľa detektívov jednoduchšie, lebo je v ňom zapojených vždy viac ľudí či subjektov. K dispozícii je teda aj viac informácií a skôr sa ukážu nejasnosti, ako keď človek klame sám. Na oklamanie poisťovne v otázke poistnej udalosti pamätá aj trestný zákon – hovorí o trestoch od jedného po 15 rokov, podľa závažnosti, výšky škody a spôsobu vykonania. Podvodník má navyše pokazenú povesť a keďže poisťovne si medzi sebou informácie vymieňajú, ďalšiu poistku už len tak nedostane. „Máme medzi sebou vynikajúcu spoluprácu, navzájom sa tak chránime, a to aj s českým trhom. Veľkou pomocou sú nám aj znalci z odboru dopravy,“ doplnil Jozef Šulaj.

Poisťovňa Union vznikla v roku 1992. Ponúka širokú škálu produktov životného, neživotného a individuálneho zdravotného poistenia pre individuálnych, ako aj firemných klientov. V roku 1997 sa jej majoritným akcionárom stala poisťovacia skupina Eureko, ktorá od roku 2012 pôsobí pod značkou Achmea. Jej 100-percentnou dcérskou spoločnosťou je aj Union zdravotná poisťovňa, ktorá na Slovensku vznikla v roku 2006.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame