Na trhu povinného poistenia áut vlani dominovali dve najväčšie poisťovne

16. februára 2017 12:33
SITA, voFinanciach.sk
Autá
Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Kooperativa mala vlani podiel takmer 30 % a Allianz – Slovenská poisťovňa bezmála 21 %.

Na trhu povinného zmluvného poistenia (PZP) motorových vozidiel dominovali v minulom roku dve najväčšie poisťovne. Spolu mali viac ako polovicu trhu v rámci tohto druhu poistenia. Ako ďalej vyplýva zo štatistík Slovenskej kancelárie poisťovateľov, poisťovňa Kooperativa mala vlani podiel takmer 30 % a Allianz – Slovenská poisťovňa bezmála 21 %.

Komunálna poisťovňa mala podiel 13,67 %, Generali Poisťovňa 11,84 %, Uniqa poisťovňa 7,12 %, ČSOB Poisťovňa 5,05 %, Wüstenrot poisťovňa 3,98 %, AXA pojišťovna 3,18 % a Union poisťovňa 2,81 %. Najmenší trhový podiel v rámci povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel mala Groupama poisťovňa, a to 1,42 %.

Snimka obrazovky 2017 02 16 o 12.21.47.jpg
SKP

Povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla upravuje zákon, podľa ktorého je ten, kto zaviní dopravnú nehodu prevádzkou vozidla, zodpovedný za všetky spôsobené škody a ich náhradu poškodeným. Uzatvorením PZP tak poistený vlastne prenáša zodpovednosť za náhradu vzniknutých škôd na poisťovňu. Všetky vozidlá podliehajú povinnosti poistiť ich.

Vodičovi, ktorý nemá zákonné poistenie, môže polícia udeliť pokutu. Ak takéto auto spôsobí škodu, tak sa hradí z poistného garančného fondu spravovaného Slovenskou kanceláriou poisťovateľov, pričom ročne má hlásených niekoľko tisíc takýchto škôd. Klienti, ktorí majú záujem zmeniť poisťovňu, musia najneskôr šesť týždňov pred vypršaním zmluvy podať výpoveď v pôvodnej poisťovni.

Povinné zmluvné poistenie

Povinné zmluvné poistenie musí mať povinne zo zákona každý, kto vlastní auto alebo iné motorové vozidlo, a tiež každý, kto spláca auto na lízing. Predstavte si, že ste zavinili dopravnú nehodu. Spôsobili ste škodu pánovi X na jeho aute a aj na jeho zdraví. Poškodilo sa tiež pri tom aj vaše auto.

Čo vám poisťovňa preplatí z povinného zmluvného poistenia?

Poisťovňa zaplatí namiesto vás škodu, ktorú ste spôsobili pánovi X a to škodu na aute aj na zdraví. Poisťovňa však nezaplatí škodu, ktorá vznikla na vašom aute. Na to by ste potrebovali havarijné poistenie.

NEZABUDNITE:
Ak spôsobíte dopravnú nehodu, musíte túto skutočnosť písomne oznámiť poisťovni do 15 dní od jej vzniku, ak sa nehoda stala na Slovensku a do 30 dní, ak sa stala v zahraničí.

Zdroj: NBS

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články