Testy penzijných fondov by mali byť hotové do konca roka

11. mája 2015 10:41
SITA
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Ahn Young-joon

Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov plánuje dokončiť záťažové testovanie penzijných fondov do konca tohto roku.

Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA) plánuje dokončiť záťažové testovanie penzijných fondov do konca tohto roku. Uviedol to prezident EIOPA Gabriel Bernardino. Podľa jeho slov by mali testy zahŕňať 50 % aktív v rámci 17 krajín EÚ. Tieto testy penzijných fondov nasledujú po prvom testovaní, ktoré EIOPA uskutočnila v minulom roku. Sektor penzijných fondov EÚ dosahuje hodnotu 3 bil. eur. V januári 2016 do platnosti vstúpia regulačné pravidlá Solvency II.

„Myslím, že je mimoriadne dôležité uskutočniť teraz v Európe testy v situácii, ktorú máme,“ povedal Bernardino. V prostredí nízkych úrokových sadzieb, ktoré pretrváva niekoľko rokov, je pre penzijné fondy náročné získať dostatok prostriedkov z investícií do cenných papierov. Preto tieto fondy skúmajú možnosti investovania do rizikovejších aktív, napríklad akcií, prípadne realít. Situácia sa v tomto roku zhoršila, keďže výnosy z niektorých cenných papierov sa dostali do záporu.

 

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články