Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hackeri, ochrana, internet
Ilustračné foto pixabay.com
17. januára 2019 16:33 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Tatra banka zaznamenala podozrivé e-maily na získanie klientských údajov

Podvodný e-mail vzbudzuje dojem, že odosielateľom je Tatra banka.

Tatra banka v posledných dňoch zaznamenala zvýšený výskyt podozrivej e-mailovej komunikácie, ktorej cieľom je získať citlivé údaje klientov. Ide o podvodné konanie nazývané phishing. „Ak už klienti zadali na podvodnej stránke svoje aktuálne údaje, odporúčame, aby neodkladne kontaktovali call centrum a požiadali o blokovanie PID a platobných kariet,“ uviedla hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Podvodný e-mail podľa Žiaranovej vzbudzuje dojem, že odosielateľom je Tatra banka, prípadne jej dcérska spoločnosť. Obsahuje odkaz na podvodnú stránku a pod rôznymi zámienkami, ktoré sa týkajú aktualizácie online bankovníctva, prípadne bezpečnosti, požaduje od klientov zadanie prihlasovacích údajov do internetbankingu a údaje o platobných kartách.

Banka nikdy nežiada údaje

Tatra banka však podľa Žiaranovej nikdy od klientov nežiada overenie ich osobných a bankových údajov takýmto spôsobom. To sa týka tak e-mailovej, ako aj telefonickej komunikácie. „Odporúčame preto na e-mail neodpovedať ani neklikať na jeho prílohy alebo linky. Pracovníci zaoberajúci sa bezpečnosťou už situáciu aktívne riešia,“ povedala Žiaranová.

Phishing je podvodný e-mail. Pomocou neho sa neznámy útočník snaží vylákať od prijímateľa e-mailu citlivé údaje na prihlásenie sa do internetbankingu, ako meno, priezvisko, dátum narodenia, heslo a podobne. V niektorých prípadoch informácie o platobnej karte a iné na zneužitie vhodné informácie.

Viacero podozrivých znakov

Podozrivým znakom je, že adresa odosielateľa nie je štandardná banková. E-mail býva zväčša napísaný s gramatickými chybami a komplikovaným jazykom. Ďalším podozrivým znakom je to, že e-mail obsahuje neznáme meno odosielateľa. E-mail je typický svojou urgentnosťou, obvykle odkazuje na webovú stránku, veľmi podobnú oficiálnej bankovej stránke.

E-maily sú rozoslané z niekoľkých e-mailových adries, adresa odosielateľa pôsobí podozrivo. Príklad odosielateľa: “Od: Tatra Banka <eshop@appcube.sk“.

Tatra.jpg

O Tatra banke

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 pracovníkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame