Tatra banka vlani s poklesom zisku, dôvodom bol však jednorazový výnos z predošlého roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatra banka
Ilustračné foto Tatra banka

Pod nižší zisk sa podpísal najmä jednorazový výnos, ktorý súvisel s odkúpením akcií spoločnosti Visa Europe Ltd. spoločnosťou Visa Inc.

Tatra banka dosiahla v minulom roku čistý zisk 113,27 mil. eur pri medziročnom poklese o 10,5 %. Celá finančná skupina Tatra banky evidovala medziročný pokles zisku o 1,3 % na 124,4 mil. eur. Pod nižší zisk sa podpísal najmä jednorazový výnos, ktorý súvisel s odkúpením akcií spoločnosti Visa Europe Ltd. spoločnosťou Visa Inc.

“Mimoriadne ma teší, že aj v roku 2017 sme dokázali rásť, a to bez toho, aby sme museli podstúpiť vyššie riziko. V uplynulom roku sme zaznamenali najvyššie predaje hypotekárnych a spotrebiteľských úverov. Napriek tomu stále patríme medzi banky s najnižšími rizikovými nákladmi. Úspešne sme odkúpili slovenskú časť portfólia banky Zuno a udržali drvivú väčšinu jej aktívnych klientov. V spolupráci s našou materskou bankou Raiffeisen Bank International sa nám podarila sekuritizácia časti úverového portfólia, ktorá je na Slovensku raritou,” vyjadril sa Michal Liday, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

Mierne poklesli úrokové výnosy

Čisté úrokové výnosy pokračovali v poklese aj v roku 2017, keď klesli o 1,1 % na úroveň 271,6 mil. eur. Na rozdiel od roku 2016 sa však pokles podľa vyjadrení spoločnosti spomalil, aj vďaka rýchlejšiemu rastu objemu úverov. Dôvodom bol podľa Tatra banky fakt, že už v roku 2016 klesli úrokové sadzby na spodné priečky v rámci krajín EÚ a priestor na ich ďalší pokles bol obmedzený.

Rast objemu úverov medziročne zrýchlil z 5 % na 11,4 % z troch dôvodov. Prvým dôvodom bolo zrýchlenie rastu hypoték v Tatra banke, napriek spomaleniu rastu celého trhu. Druhým dôvodom bolo podľa spoločnosti zotavenie firemných úverov v roku 2017, ktoré po dlhšom období stagnácie začali rásť. Tretím dôvodom bola kúpa slovenskej časti portfólia banky Zuno.

Na druhej strane, Národná banka Slovenska začala v roku 2017 sprísňovať možnosti poskytovania hypotekárnych a spotrebiteľských úverov. Kým prísnejšie pravidlá pre hypotéky začali platiť už v roku 2017, pre spotrebiteľské úvery to bude až v roku 2018. “Preto na trhu úverov fyzických osôb rátame so spomalením tempa rastu aj v tomto roku,” poznamenala Tatra banka.

Výnosy z poplatkov a provízii vzrástli

Čisté výnosy z poplatkov a provízií dosiahli vlani úroveň 125,2 mil. eur. Medziročne vzrástli o 4,8 %. Výnos z poplatkov rástol najmä vďaka rastu počtu účtov klientov a rastu kartových služieb. To sa následne prenieslo do vyšších výnosov za spracovanie transakcií. Čistý zisk z obchodnej činnosti zaznamenal nárast o 19,3 % na úroveň 27,2 mil. eur.

Konsolidované aktíva skupiny vzrástli o 9,9 % na 12,50 mld. eur. Výrazne sa na raste podieľali úvery poskytnuté klientom, ktoré narástli o 11,4 % na sumu 9,53 mld. eur. Podiel zlyhaných úverov na celkovom portfóliu poklesol z 3,5 % na úroveň 2,9 %. Z klientskych úverov rástli najmä úvery určené na zabezpečenie bývania. Vklady klientov stúpli na 10,04 mld. eur. Narástli najmä bežné účty vo všetkých klientskych segmentoch. Naopak, poklesli termínované depozitá.

O spoločnosti

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Tatra banka