Takmer tretina Slovákov sa podľa prieskumu bojí ísť bývať do vlastného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Strach majú najmä z neschopnosti splácať úver.

Približne polovica Slovákov nebýva vo vlastnom. Väčšina z nich plánuje vlastné bývanie do dvoch rokov a predovšetkým na úver. Necelá tretina opýtaných má strach ísť bývať do vlastného, pričom od tohto rozhodnutia ich odrádza obava z neschopnosti splácať úver a nedostatok finančných prostriedkov. Vyplynulo to z prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus, ktorý bol zameraný na financovanie bývania Slovákov.
Mama hotel
Až 27 % Slovákov býva ešte u rodičov. Rodičovské výhody využívajú najmä vysokoškoláci, kde s rodičmi býva 68 % respondentov. No 32 % zastávajú absolventi škôl a mladí aktívni vo veku 25 až 34 rokov. Ďalších 13 % oslovených si platí podnájom a 5 % býva u partnera.
Test schopnosti splácať úver
Ako skonštatovala odborníčka na osobné financie z Partners Group SK Andrea Straková, obava z nedostatku financií sa dá preklenúť testom schopnosti splácania úveru. „Záujemca o hypotekárny úver by si mal najskôr vyskúšať minimálne pol roka odkladať bokom rovnakú sumu, akú by platil mesačne pri hypotéke. Počas tohto obdobia sa ukáže, či bude schopný v budúcnosti hypotéku splácať. Ak nie, treba zvýšiť príjem alebo prehodnotiť výdavky,“ uviedla Straková.

Podľa Strakovej je najlepším dlhom žiaden dlh, v prípade hypotekárnych úverov je to však inak. „Úverom na bývanie vykrývame jednu zo svojich životných potrieb – bývanie. Pri súčasných cenách nehnuteľností sa len málokomu podarí kúpiť byt za hotové, obzvlášť ak hovoríme o veľkých mestách. Väčšinou ide o kombináciu vlastných úspor a dofinancovanie hypotekárnym úverom, prípadne pôžičkou,“ vysvetľuje. Podobný scenár naznačuje aj prieskum.
Hypotéku treba rozumne nastaviť
Nejaký typ úveru na financovanie kúpy nehnuteľnosti využilo 60 % respondentov a z nich až 81 % tento úver aktuálne stále spláca. Priemerná mesačná splátka sa pohybuje okolo 200 eur. „Investovať do vlastného bývania určite má zmysel, pokiaľ je hypotéka rozumne nastavená. Mesačná splátka úveru by nemala presiahnuť 30 % z príjmu. Čo však treba zdôrazniť, je potreba vytvoriť si rezervu ešte pred tým, ako si úver na bývanie zaobstaráme,“ varuje A. Straková. Strata schopnosti splácať hypotéku nastane podľa nej vtedy, ak vzniknú nečakane zvýšené výdavky, alebo dôjde k mimoriadne zníženým príjmom.
Ochrana pri výpadku príjmu
Prieskum ukázal, že takmer polovica (43 %) Slovákov sa nechráni proti dlhodobému výpadku príjmu. Medzi nimi sú i takí (28 %), ktorí sa nechránia aj napriek tomu, že splácajú hypotekárny úver. Tí, ktorí sa pred výpadkom príjmu chránia (57 %), vyberali z viacerých možností ochrany. Riziká výpadku príjmu si poistilo 60 % respondentov v rámci životného poistenia, až 52 % opýtaných sa spolieha na špeciálny sporiaci účet a 15 % sa zabezpečilo investovaním do podielových fondov.

O prieskume:

Reprezentatívny kvantitatívny prieskum formou online panela realizovala agentúra Focus medzi obyvateľmi SR vo veku od 20 do 55 rokov, na vzorke 1 088 respondentov. Realizoval sa na prelome mesiacov júl a august 2016.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PARTNERS GROUP SK