Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Burza cenných papierov BCPB
Ilustračné foto SITA/Michal Burza
3. júna 2015 13:02 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Takmer celý objem obchodov na burze tvorili opäť dlhopisy

V máji sa na bratislavskej burze zobchodovali dlhopisy za 749 mil. eur. Predstavovalo to 99,97 % z celkového objemu obchodov na burze.

Dominancia obchodov s dlhopismi na bratislavskej burze pokračovala aj v máji. Podľa údajov Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB) sa totiž v piatom mesiaci tohto roka zobchodovali dlhové cenné papiere za 749 mil. eur, čo predstavovalo 99,97 % celkového objemu obchodov na burze. Počas 19 pracovných dní sa pritom uskutočnilo 478 transakcií s dlhopismi, v rámci ktorých sa zobchodovalo 639,4 mil. kusov cenných papierov.

V porovnaní s aprílom to predstavovalo rast počtu transakcií o 16 %, pokles počtu zobchodovaných cenných papierov o 32,5 % a pokles dosiahnutého finančného objemu o 35,1 %. Na medziročnej báze sa zaznamenal pokles počtu transakcií o 16,4 % pri poklese počtu zobchodovaných cenných papierov o 18,7 % a poklese dosiahnutého finančného objemu o 16,4 %. Rovnako ako v minulých mesiacoch, aj v máji mali v obchodovaní s dlhopismi prevahu priame obchody, s finančným objemom vo výške 733,9 mil. eur, nad kurzotvornými obchodmi s objemom 15,1 mil. eur.

Trhová kapitalizácia dlhopisov k poslednému obchodnému dňu sledovaného mesiaca dosiahla hodnotu 40,293 mld. eur, čo predstavovalo 0,5-percentný medzimesačný rast. Trhová kapitalizácia emisií dlhopisov umiestnených na trhu kótovaných cenných papierov zaznamenala od konca predchádzajúceho mesiaca rast o 0,3 % na úroveň 36,865 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame