Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianoce
Ilustračné foto. pixabay.com
21. decembra 2015 9:40 PoisťovneSpotrebiteľ od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Sviatky bývajú rizikovejšie na poistné udalosti

Posledný mesiac v roku je spravidla nielen sviatočnejší, ale aj hektickejší a s vyšším výskytom úrazov, často práve v domácom prostredí.

Adventné obdobie je zvyčajne spojené aj s predsviatočným upratovaním, zabezpečovaním darčekov, varením, pečením a celkovo hektickejším fungovaním domácnosti, čo so sebou prináša zvýšené riziko úrazov detí i dospelých. Silvestrovská noc a oslavy nového roka zvyšujú decembrovú úrazovosť najmä neprimeranou konzumáciou alkoholu a neopatrným používaním zábavnej pyrotechniky.
K úrazom často dochádza doma
K zraneniam, úrazom a nehodám v domácnosti dochádza pomerne často. Predovšetkým pri nesprávnom či neopatrnom používaní rôznych domácich spotrebičov a ostrých kuchynských nástrojov. Výnimkou nie sú podľa poisťovne Wüstenrot náhodné zakopnutia a nešťastné pády s následkami v podobe tržných rán a zlomenín. Popáleniny pri žehlení, varení a pečení sa týkajú nielen dospelých, ale aj detí, ktoré pri predvianočných prípravách radi pomáhajú.
Pošmyknutia vonku
V decembri, a všeobecne v zimných mesiacoch, zaznamenáva poisťovňa Allianz väčší počet úrazov spôsobených pošmyknutím na zľadovatenom chodníku a cestách alebo pádmi na svahoch, na cestách a v obchodných centrách. Úrazy, ktoré vzniknú pri páde či pošmyknutí tvoria v spomínanom období až 52 % všetkých poistných udalosť, pri ktorých vznikajú škody na zdraví.

Pre porovnanie, v zimných mesiacoch december, január a február eviduje Allianz – Slovenská poisťovňa v priemere 621 pošmyknutí mesačne. V iné mesiace v roku je to len 276 úrazov mesačne.
Obozretnosť nestačí
Napriek varovaniam sa situácia každoročne opakuje. V prípade detí aj dospelých môže ísť o poranenia rôzneho rozsahu, od menších až po závažné s trvalými následkami. S tým spojená hospitalizácia, práceneschopnosť, prípadne až invalidita môžu zasiahnuť nielen do komfortu života, ale i do rodinného rozpočtu.


Na čo si dávať pozor:

  • V predvianočnom zhone treba dať pozor na úrazy a nehody
  • Sviečky by sa nemali nechávať bez dozoru
  • Pri vianočnom osvetlení treba skontrolovať elektrické zariadenia
  • Vianočné osvetlenie nenechávajte v neprítomnosti zažaté
  • Objavujú sa aj vlámania do nehnuteľností, ktoré sú počas zimných dovoleniek opustené
  • Na Silvestra opatrne s alkoholom a pyrotechnikou

Neraz si človek až v krízovej situácii uvedomí, že má zodpovednosť nielen za seba, ale aj za svojich najbližších. Pomocou v takých situáciách je vhodné poistenie. „Po zvážení bežných rizík a možného dosahu na kvalitu života si dnes môže každý vybrať vhodné poistenie,“ uviedla Wüstenrot poisťovňa.
Poistenie zodpovednosti
Štatistiky poisťovne Generali však ukazujú, že Vianoce sú menej nehodové ako bežné dni. Napriek tomu sa počas nich stretáva so škodami, ktoré hradí napríklad z poistenia zodpovednosti za škodu. Ide o prípady, keď klient poškodí tovar v obchode, vytopí susedov pri napúšťaní vane pre kapra alebo spôsobí škodu tretej osobe pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky.

Okrem škôd v súvislosti s predvianočným zhonom v obchodoch sa Generali stretáva aj s prípadmi, keď klienti vytopia susedov. Dôvodom je kúpa živého kapra, ktorého chcú nechať plávať vo vani alebo v umývadle. Istý klient vložil živého kapra dokonca do akvária pre rybičky. Rodinu kapor v akváriu zaujal natoľko, že nešťastne akvárium rozbili a vytopili ako svoj byt, tak aj susedov o poschodie nižšie.
Časté sú krádeže
Čo sa týka škôd na majetku, v čase Vianoc sú podľa poisťovne Allianz časté najmä krádeže vlámaním, väčšinou do chát, záhradných domčekov, ktoré sú v čase sviatkov opustené. Klienti poisťovni Allianz hlásia aj požiare, napríklad od sviečok na stole, adventných vencov alebo pri varení. Požiar vzniká aj skratom v elektrických svetlách na stromčeku alebo pri zvýšenom prechodovom odpore v elektrických zásuvkách pri zapájaní rôzneho osvetlenia.

V cestovnom poistení má Allianz hlásené úrazy na lyžovačkách – od odrenín, zlomenín a vykĺbenín až po poranenia hlavy a krčnej chrbtice. V poistení vozidiel sú hlásené podľa vyjadrení Allianzu poistné udalosti ako dopravné nehody, ktoré vzniknú následkom alkoholu, častejšie u vodičov mužov.
Záleží aj od počasia
Vianočné sviatky sú, čo sa týka úrazovosti, podľa vyjadrení poisťovne Kooperativa pokojnejšie. Skôr sa úrazy stávajú počas Silvestra a následne počas vianočných prázdnin, keď už najmä deti, ale aj dospelí, vykonávajú v rámci voľného času rôzne zimné športy. Ak sa počas Vianoc stane úraz, tak je vo väčšine prípadov kuriózny a súvisí s prípravami na Štedrý večer.

Pred Vianocami úrazovosť závisí podľa hovorkyne poisťovne Kooperativa Miriam Fuňovej od počasia, pretože takmer polovica úrazov vzniká po páde na klzkom povrchu. Svoju úlohu samozrejme zohráva aj nesústredenosť – myslíme na to, či máme všetky darčeky, čo ešte chýba na štedrovečerný stôl, je vyšší tlak v práci, preto si nedávame pozor a môžeme ľahšie prísť k úrazu.
Opatrnosť aj na Silvestra
Novoročné oslavy zvyšujú štatistiky poškodenia zdravia podľa poisťovne Wüstenrot zväčša o zranenia pri manipulácii s pyrotechnikou, pády, podchladenia či intoxikácie alkoholom. Pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou prichádza podľa Generali k vážnym úrazom, ale aj k škodám na cudzom majetku.

Generali zaznamenala prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad. V súvislosti so zábavnou pyrotechnikou poisťovňa eviduje aj škody na zdraví, ktoré ľuďom spôsobili vystresované a vyplašené psy. Poistenie kryje aj tieto prípady a klientov chráni aj vtedy, keď vyplašený pes vybehne na cestu a zapríčiní dopravnú nehodu.
A preto:
Pri nakupovaní vianočných darčekov a zháňaní dobrôt na váš štedrovečerný stôl buďte opatrní, aby najkrajšie sviatky v roku pre vás neskončili v nemocnici alebo so sadrou na nohe. Pri cestách za nákupmi spomaľte a rátajte aj s väčším množstvom ľudí v obchodoch, a teda aj s vyšším rizikom vzniku úrazu. Opatrnosť by se mali zvýšiť aj pri manipulácii s pyrotechnikou počas Silvestra. Preháňať by ste to nemali ani s alkoholom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies