Svetové trhy reagovali na útoky v Paríži

16. novembra 2015 12:42
SITA
Graf, pokles
Ilustračné foto. pixabay.com

V reakcii na piatkové teroristické útoky, oslabila v pondelok spoločná európska mena aj európske akciové trhy. Pre odvetný letecký útok Francúzska na pozície Islamského štátu v Sýrii však ceny ropy vzrástli.

Po víkendovej odmlke reagovali komoditné ako aj devízové trhy hlavne na teroristické útoky v Paríži. Obchodníci boli obozretnejší a v snahe vyhnúť sa riziku investovali do bezpečnejších aktív. Spoločná európska mena v pondelok ráno voči doláru oslabila o 0,4 % na 1,074 EUR/USD, pričom reagovala aj na očakávané rozhodnutie Európskej centrálnej banky o uvoľnení monetárnej politiky. Voči japonskému jenu euro kleslo na 132 EUR/JPY. Švajčiarsky frank však ako bezpečná mena oproti euru posilnil o 0,3 %.

Ceny ropy posilnili

Ceny ropy v pondelok posilnili pre rozsiahly letecký útok Francúzska na pozície Islamského štátu v Sýrii. Analytici však vzhľadom na nadbytok ropy na svetovom trhu očakávajú, že ceny ostanú naďalej nízke. V minulom týždni ropa stratila 8 %, no už počas ranného obchodovania bola na trhu zaznamená zvýšená aktivita. Futures ľahkej americkej ropy o 7:44 GMT vzrástli v porovnaní s piatkovou záverečnou cenou o 13 centov, na 40,87 USD za barel. Britská ropa Brent stúpla o 0,5 % na 44,68 USD za barel.

Zlato a akcie strácali

V reakcii na piatkové útoky sa ceny zlata v pondelok odrazili od šesťročných miním. Spotová cena zlata o 6:45 GMT posilnila o 1,2 % na 1 095,77 USD za uncu. Európske akciové trhy začali obchodovací deň v stratách, neskôr ich však čiastočne vyrovnalo posilnenie akcií energetického sektora. Očakáva sa, že v krátkodobom horizonte budú mať nedávne udalosti negatívny vplyv na akcie firiem pôsobiacich v oblasti turizmu a spotrebiteľských tovarov. Avšak akciám z energetického sektora sa darilo. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,16 %, kým francúzsky CAC oslabil o 0,12 % a STOXX Europe 600 Travel & Leisure o 1,6 %. Čínske akciové trhy však aj napriek prvotným stratám uzavreli vyššie. Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, v pondelok posilnil o 0,5 % a Šanghajský zložený index si pripísal 0,7 %.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články