Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, pokles
Ilustračné foto. pixabay.com
16. novembra 2015 12:42 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Svetové trhy reagovali na útoky v Paríži

V reakcii na piatkové teroristické útoky, oslabila v pondelok spoločná európska mena aj európske akciové trhy. Pre odvetný letecký útok Francúzska na pozície Islamského štátu v Sýrii však ceny ropy vzrástli.
Po víkendovej odmlke reagovali komoditné ako aj devízové trhy hlavne na teroristické útoky v Paríži. Obchodníci boli obozretnejší a v snahe vyhnúť sa riziku investovali do bezpečnejších aktív. Spoločná európska mena v pondelok ráno voči doláru oslabila o 0,4 % na 1,074 EUR/USD, pričom reagovala aj na očakávané rozhodnutie Európskej centrálnej banky o uvoľnení monetárnej politiky. Voči japonskému jenu euro kleslo na 132 EUR/JPY. Švajčiarsky frank však ako bezpečná mena oproti euru posilnil o 0,3 %.
Ceny ropy posilnili
Ceny ropy v pondelok posilnili pre rozsiahly letecký útok Francúzska na pozície Islamského štátu v Sýrii. Analytici však vzhľadom na nadbytok ropy na svetovom trhu očakávajú, že ceny ostanú naďalej nízke. V minulom týždni ropa stratila 8 %, no už počas ranného obchodovania bola na trhu zaznamená zvýšená aktivita. Futures ľahkej americkej ropy o 7:44 GMT vzrástli v porovnaní s piatkovou záverečnou cenou o 13 centov, na 40,87 USD za barel. Britská ropa Brent stúpla o 0,5 % na 44,68 USD za barel.
Zlato a akcie strácali
V reakcii na piatkové útoky sa ceny zlata v pondelok odrazili od šesťročných miním. Spotová cena zlata o 6:45 GMT posilnila o 1,2 % na 1 095,77 USD za uncu. Európske akciové trhy začali obchodovací deň v stratách, neskôr ich však čiastočne vyrovnalo posilnenie akcií energetického sektora. Očakáva sa, že v krátkodobom horizonte budú mať nedávne udalosti negatívny vplyv na akcie firiem pôsobiacich v oblasti turizmu a spotrebiteľských tovarov. Avšak akciám z energetického sektora sa darilo. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,16 %, kým francúzsky CAC oslabil o 0,12 % a STOXX Europe 600 Travel & Leisure o 1,6 %. Čínske akciové trhy však aj napriek prvotným stratám uzavreli vyššie. Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, v pondelok posilnil o 0,5 % a Šanghajský zložený index si pripísal 0,7 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies