Švédsko zvažuje intervencie na devízových trhoch

8. januára 2016 13:00
SITA
Obchodovanie, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Francisco Seco

Švédska centrálna banka je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku, pokiaľ sa inflácia nezotaví z nízkych hodnôt.

Švédska centrálna banka zvažuje intervencie na devízových trhoch. Vyplýva to z protokolu z decembrového zasadnutia, ktorý zverejnila banka v piatok. Tento týždeň už banková rada centrálnej banky schválila svojmu guvernérovi právomoc okamžite intervenovať na devízových trhoch s cieľom oslabiť švédsku korunu a prispieť k zrýchleniu inflácie smerom k dvojpercentnému inflačnému cieľu.

Sadzby sú na rekordnom minime

Základnú úrokovú sadzbu centrálna banka 15. decembra potvrdila na rekordnom minime a vyhlásila, že je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku, pokiaľ sa inflácia nezotaví z nízkych hodnôt. „Niekoľko členov tiež poznamenalo, že ak sa výmenný kurz zhodnotí príliš rýchlo, môže byť menová intervencia potrebná,“ uvádza sa v protokole zo zasadnutia.

Problémom sú ceny

Stagnácia až prepad cien v posledných troch rokoch prinútili švédsku centrálnu banku, aby pred obavami z prehriatia realitného trhu uprednostnila boj proti deflačnej hrozbe. Na rekordnom minime – 0,35 % sa jej základná repo sadzba nachádza od júla 2015. Rast švédskej ekonomiky v treťom kvartáli prekonal odhady, čo viedlo aj k zvýšeniu inflačných očakávaní. V novembri však jadrová inflácia klesla a kurz koruny oproti hodnotám z polovice roka posilnil. K obavám, že inflácia zostane utlmená, prispievajú aj rekordne nízke ceny ropy.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články