Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Francisco Seco
8. januára 2016 13:00 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Švédsko zvažuje intervencie na devízových trhoch

Švédska centrálna banka je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku, pokiaľ sa inflácia nezotaví z nízkych hodnôt.

Švédska centrálna banka zvažuje intervencie na devízových trhoch. Vyplýva to z protokolu z decembrového zasadnutia, ktorý zverejnila banka v piatok. Tento týždeň už banková rada centrálnej banky schválila svojmu guvernérovi právomoc okamžite intervenovať na devízových trhoch s cieľom oslabiť švédsku korunu a prispieť k zrýchleniu inflácie smerom k dvojpercentnému inflačnému cieľu.

Sadzby sú na rekordnom minime
Základnú úrokovú sadzbu centrálna banka 15. decembra potvrdila na rekordnom minime a vyhlásila, že je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku, pokiaľ sa inflácia nezotaví z nízkych hodnôt. „Niekoľko členov tiež poznamenalo, že ak sa výmenný kurz zhodnotí príliš rýchlo, môže byť menová intervencia potrebná,“ uvádza sa v protokole zo zasadnutia.

Problémom sú ceny
Stagnácia až prepad cien v posledných troch rokoch prinútili švédsku centrálnu banku, aby pred obavami z prehriatia realitného trhu uprednostnila boj proti deflačnej hrozbe. Na rekordnom minime – 0,35 % sa jej základná repo sadzba nachádza od júla 2015. Rast švédskej ekonomiky v treťom kvartáli prekonal odhady, čo viedlo aj k zvýšeniu inflačných očakávaní. V novembri však jadrová inflácia klesla a kurz koruny oproti hodnotám z polovice roka posilnil. K obavám, že inflácia zostane utlmená, prispievajú aj rekordne nízke ceny ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Goldman Sachs

Malajzia zažalovala americkú banku Goldman Sachs

17. decembra 2018 Banky, Aktuality

Predaje dlhopisov, ktoré pre malajzijský štátny fond 1MDB banka organizovala, vraj poskytli jeden zo zdrojov pre spoločníkov bývalého malajzijského premiéra na to, aby počas niekoľkých rokoch spreneveril z fondu miliardy dolárov.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies