Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Švédska centrálna banka
Ilustračné foto. Švédska centrálna banka.
11. februára 2016 11:14 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Švédsko stlačilo úrokové sadzby ďalej do záporných čísel

Základnú repo sadzbu švédska centrálna banka znížila o 15 bázických bodov na -0,50 %.

Švédska centrálna banka vo štvrtok stlačila svoju základnú úrokovú sadzbu hlbšie do negatívneho teritória a oznámila, že v prostredí pretrvávajúcich nízkych cien je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku. Inflácia počas roka 2016 bude pravdepodobne nižšia, než predpokladala decembrová prognóza, uviedla banka vo vyhlásení. Základnú repo sadzbu znížila o 15 bázických bodov na -0,50 %.
Intervencie
Banková rada švédskej centrálnej banky minulý mesiac schválila svojmu guvernérovi právomoc okamžite intervenovať na devízových trhoch s cieľom oslabiť švédsku korunu a prispieť k zrýchleniu inflácie smerom k dvojpercentnému inflačnému cieľu.

Stagnácia až prepad cien v posledných troch rokoch prinútili švédsku centrálnu banku, aby pred obavami z prehriatia realitného trhu uprednostnila boj proti deflačnej hrozbe. Na predchádzajúcom rekordnom minime -0,35 % sa jej základná repo sadzba nachádza od júla 2015. Rast švédskej ekonomiky v treťom kvartáli prekonal odhady, čo viedlo aj k zvýšeniu inflačných očakávaní. V novembri však jadrová inflácia klesla a kurz koruny oproti hodnotám z polovice roka posilnil. K obavám, že inflácia zostane utlmená, prispievajú aj rekordne nízke ceny ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies