Švajčiarsko ponechalo úroky v negatívnom teritóriu

18. júna 2015 11:15
SITA
Switzerland National Bank, Švajčiarska centrálna banka
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Keystone, Peter Schneider, File

Centrálna banka krajiny konštatovala, že frank je výrazne nadhodnotený, preto bude naďalej aktívna na devízovom trhu s cieľom brániť posilňovaniu národnej meny.

Švajčiarska centrálna banka potvrdila svoju politiku negatívnych úrokových sadzieb a uviedla, že naďalej bude aktívna na devízových trhoch s cieľom nedovoliť prílišné posilnenie švajčiarskeho franku. Po štvrtkovom zasadaní banka informovala, že trojmesačnú úrokovú sadzbu Libor ponecháva v pásme -1,25 až -0,25 %. Toto rozhodnutie je v súlade očakávaním analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters.

„Celkovo je švajčiarsky frank výrazne nadhodnotený,“ konštatovala švajčiarska centrálna banka vo vyhlásení. Dodala pritom, že neistota v súvislosti s vývojom globálnej ekonomiky zostáva vysoká. „Rozličné riziká, v prvom rade ťažká finančná situácia v Grécku a geopolitické napätie, by mohli ohroziť zotavovanie,“ konštatovala banka.

Vývoj hodnoty švajčiarskeho franku je úzko spojený s gréckou krízou. Ak by sa Aténam nepodarilo s ich veriteľmi dosiahnuť dohodu o tom, že výmenou za reformy dostanú ďalšie úvery, vyvolalo by to nákupy franku ako bezpečnej meny. Pozitívnym znakom je však to, že podľa minulotýždňovej prognózy ekonomického inštitútu KOF švajčiarska ekonomika v tomto roku posilní o 0,4 % a v budúcom roku o 1,3 %.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články