Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Switzerland National Bank, Švajčiarska centrálna banka
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Keystone, Peter Schneider, File
18. júna 2015 11:15 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Švajčiarsko ponechalo úroky v negatívnom teritóriu

Centrálna banka krajiny konštatovala, že frank je výrazne nadhodnotený, preto bude naďalej aktívna na devízovom trhu s cieľom brániť posilňovaniu národnej meny.

Švajčiarska centrálna banka potvrdila svoju politiku negatívnych úrokových sadzieb a uviedla, že naďalej bude aktívna na devízových trhoch s cieľom nedovoliť prílišné posilnenie švajčiarskeho franku. Po štvrtkovom zasadaní banka informovala, že trojmesačnú úrokovú sadzbu Libor ponecháva v pásme -1,25 až -0,25 %. Toto rozhodnutie je v súlade očakávaním analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters.

„Celkovo je švajčiarsky frank výrazne nadhodnotený,“ konštatovala švajčiarska centrálna banka vo vyhlásení. Dodala pritom, že neistota v súvislosti s vývojom globálnej ekonomiky zostáva vysoká. „Rozličné riziká, v prvom rade ťažká finančná situácia v Grécku a geopolitické napätie, by mohli ohroziť zotavovanie,“ konštatovala banka.

Vývoj hodnoty švajčiarskeho franku je úzko spojený s gréckou krízou. Ak by sa Aténam nepodarilo s ich veriteľmi dosiahnuť dohodu o tom, že výmenou za reformy dostanú ďalšie úvery, vyvolalo by to nákupy franku ako bezpečnej meny. Pozitívnym znakom je však to, že podľa minulotýždňovej prognózy ekonomického inštitútu KOF švajčiarska ekonomika v tomto roku posilní o 0,4 % a v budúcom roku o 1,3 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame