Sulík: Príchod eura priniesol nesporné výhody, v januári bude 10. výročie zavedenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slovenské eurové mince peniaze
Slovenská eurová minca, ktorá vstúpila do platnosti od 1. januára 2009. SITA/Tomáš Benedikovič

Slovenská republika vstúpila do eurozóny 1. januára 2009 ako 16. člen eurozóny. Na začiatku budúceho roka tak Slovensko oslávi desiate výročie od prijatia spoločnej meny.

Na spoločnú menu euro si Slováci za uplynulých takmer desať rokov podľa slov predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka zvykli a ekonomika ožila. Uviedol to pre agentúru SITA Sulík s tým, že príchod eura priniesol nesporné výhody.

„Odpadli kurzové rizika a straty a náklady na výmenu peňazí. Avšak aby bola spoločná mena naozaj solídna a stabilná, je životne dôležité dodržiavať platné pravidlá,“ vyhlásil šéf liberálov. Podľa neho platným pravidlom je najmä zákaz výkupu verejného dlhu a tiež politiky nulových úrokov, ktorá ekonomike dlhodobo škodí.

Euro je stabilné

Zároveň je presvedčený, že ceny na Slovensku mierne vzrástli v roku 2009, kedy Slovenská republika prešla na euro, ale inak považuje euro za stabilnú menu. „A rast cien nie je vyšší, ako keď sme mali korunu,“ dodal Sulík.

Slovenská republika vstúpila do eurozóny 1. januára 2009 ako 16. člen eurozóny. Na začiatku budúceho roka tak Slovensko oslávi desiate výročie od prijatia spoločnej meny. Zavedeniu spoločnej európskej meny na Slovensku predchádzala cesta plnenia mnohých kritérií.

Podľa informácií zverejnených centrálnou bankou je proces zavedenia eura historický krok, ktorý zavŕšil sériu integračných míľnikov. Už 1. mája 2004 vstupom do Európskej únie sa začala cesta Slovenska k spoločnej mene. O povinnosti prijať euro členskými krajinami EÚ hovoria prístupové zmluvy, dokedy tak majú urobiť, sa však v zmluvách neuvádza.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia