Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jeroen Dijsselbloem
Jeroen Dijsselbloem SITA - AP Photo/Geert Vanden Wijngaert
28. novembra 2017 13:04 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Súčasný šéf Euroskupiny má vo svojej funkcii zotrvať ďalší polrok

Ako možný nástupca Jeroena Dijsselbloema sa už niekoľko mesiacov spomína slovenský minister financií Peter Kažimír.

Bývalý holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem a súčasný šéf Euroskupiny, ktorá je neformálnym združením ministrov financií krajín eurozóny, má na svojej pozícii zotrvať v ďalšom polročnom období. Dôvodom je neistota sprevádzajúca rokovania o vytvorení novej vlády v Nemecku. Informovala o tom v pondelok rakúska agentúra APA, pričom sa odvolávala na zdroje z prostredia Európskej ľudovej strany (EPP).

O novom prezidentovi Euroskupiny sa bude hlasovať v pondelok 4. decembra, pričom záujemcovia musia podať prihlášky do konca tohto týždňa. Dijsselbloem, ktorý po holandských voľbách stratil post tamojšieho ministra financií, minulý mesiac uviedol, že už januárovému rokovaniu Euroskupiny by mal šéfovať nový prezident.

V hre je aj Peter Kažimír

Ako možný nástupca Jeroena Dijsselbloema sa už niekoľko mesiacov spomína slovenský minister financií Peter Kažimír. Nahráva mu aj jeho stranícka príslušnosť k sociálnym demokratom. Medzi vrcholnými európskymi inštitúciami totiž v súčasnosti prevládajú zástupcovia stredopravých strán, ktorí obsadili vedúce pozície v Európskom parlamente, Európskej rade aj v Európskej komisii. V rámci politického balansu sa tak na post šéfa Euroskupiny predpokladá práve sociálny demokrat. Podľa medializovaných informácií je tak v hre okrem okrem Kažimíra aj luxemburský šéf rezortu financií Pierre Gramegna a francúzsky minister Bruno Le Maire. Kandidátov by však mohlo byť aj viac.

Jedným z favoritov je aj holandský minister financií

EPP, ktorá združuje európske kresťansko-demokratické a stredopravé strany, favorizuje súčasného rakúskeho ministra financií Hansa Jörga Schellinga. Agentúra APA cituje nemecký denník Handelsblatt, podľa ktorého sa ministri financií patriaci do politickej rodiny EPP zhodli na podpore člena Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) už začiatkom novembra. Zatiaľ však nie je isté, či si Schelling udrží ministerskú pozíciu aj v novej koaličnej vláde, o ktorej rokuje ÖVP so Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). V kruhoch EPP sa ako vhodný nástupca Dijsselbloema spomína aj súčasný holandský minister financií Wopke Koekstra, uviedla APA.

V Taliansku sa čaká na výsledky volieb

Holandský portál dutchnews.nl medzitým v utorok informoval, že predĺženie Dijsselbloemovho mandátu si z osobitných dôvodov želá Taliansko. V krajine sa totiž o niekoľko mesiacov uskutočnia parlamentné voľby a za silného kandidáta na nového šéfa Euroskupiny sa v prípade obhájenia mandátu považuje aj súčasný minister financií Pier Carlo Padoan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame