Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poistenie, nehoda, úraz
Ilustračné foto. pixabay.com
13. novembra 2015 8:08 PoisťovneSpotrebiteľ od voFinanciach.skvoFinanciach.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Sú piatky 13-teho z pohľadu poisťovní nehodovejšie než iné dni?

Poverčiví ľudia veria v zlú silu piatku 13-teho už od stredoveku.

Piatok 13. novembra je už desiatym piatkom trinásteho za posledných päť rokov. Od roku 2002 sme mali 24 magických piatkov. Pozreli sme sa teda na to, či sú piatky trinásteho nehodovejšie ako bežné dni a aké nehody sa v tento deň ľuďom stávajú.

Počet poistných udalostí počas piatku trinásteho sa v Allianz – Slovenskej poisťovni každý rok mení. V neživotnom poistení, ako sú napríklad dopravné nehody alebo škody v domácnostiach, sa piatky trinásteho z pohľadu škodovosti striedajú. V niektorý sa zvýši počet hlásení až o stovku, niekedy je škôd menej ako v iný priemerný piatok.
Šmyknutí je málo
„V životnom poistení je však piatok trinásteho šťastným a pokojným dňom,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Muthová. Podľa štatistík Allianzu bol v každom z uplynulých piatkov trinásteho počet poistných udalostí v životnom poistení menší, ako je v iný priemerný piatok v roku.

Pod riziká v životnom poistení patrí podľa Muthovej napríklad úraz, choroba či smrť. Každý deň Allianz likviduje približne 400 poistných udalostí z úrazového telesného poškodenia. Príčina „šmyknutie“ tvorí približne 10 % z celkového počtu hlásených a vybavených poistných udalostí, pri ktorých dôjde ku škode na zdraví.
Dopravná špička či niečo viac
Klienti Allianzu hlásia aj dopravné nehody. Tí, ktorí poverčiví nie sú, hľadajú zvýšený počet nehôd napríklad za dopravou špičkou, ktorá je typická pre koniec pracovného týždňa.

ČSOB Poisťovňa zase uviedla, že 13. augusta 2004 bol jediný piatok, kedy firma neregistrovala škodu z povinného zmluvného poistenia. Najčastejší z pohľadu škôd bol zase 13. februára 2015. Vyplatene škody z tohto dňa predstavuje 41 % škôd zo všetkých februárových piatkov.

Najčastejšou príčinou v rámci poistenia áut bolo podľa vyjadrení ČSOB nedostatočné venovanie sa vedeniu motorového vozidla. „Rozdiel vo frekvencií škôd alebo priemernej výplate v porovnaní z ostatnými dňami je štatisticky nevýznamný. Do auta si môžeme sadnúť rovnako bezpečne, ako každý iný piatok,” povedala hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Kuriózne prípady
Poisťovňa Generali v tento deň zaznamenala viaceré kuriózne udalosti. Napríklad jednému klientovi poisťovne Generali spadol v práci na nohu kufrík s náradím. Zlomil mu palec na pravej nohe. V piatok trinásteho spoločnosť zaznamenala aj prípad, keď klientka spadla zo stoličky, ktorá sa jej pošmykla na dlážke a zlomila si driekový stavec. Alebo silný vietor vytrhol vnučke poistenej z ruky kľučku a rozbilo sa sklo na vchodových dverách.

Za posledných päť rokov sa v poisťovni Generali v priemere denne stalo 310 poistných udalostí. Na piatky trinásteho pripadá podľa vyjadrení hovorcu poisťovne Generali Milana Janásika v priemere len 276 poistných udalostí, teda menej ako v bežný deň. Štatistiky poisťovne tak poverčivosť ľudí o „nešťastnom“ piatku trinásteho nepotvrdzujú.

Poverčiví ľudia veria v zlú silu piatku 13-teho už od stredoveku, keď kráľ Filip IV. práve v piatok 13. októbra 1307 uväznil a dal popraviť rytierov templárskeho rádu. Trinásť ľudí sa zúčastnilo aj na poslednej večeri Ježiša Krista, ktorý bol ukrižovaný práve na Veľký piatok.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies