Štyri DDS mali za 1. polrok súhrnný zisk 5,66 mil. eur

4. októbra 2015 9:51
SITA
Graf
Ilustračné foto pixabay.com

Ide o viac ako dvojnásobný celkový zisk spoločností oproti rovnakému obdobiu minulého roka.


Štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS), ktoré spravujú úspory v treťom penzijnom pilieri, vykázali za prvý polrok tohto roka súhrnný zisk 5,66 mil. eur. Ako v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka uvádza Národná banka Slovenska, ide o viac ako dvojnásobný celkový zisk spoločností oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

„V rámci bežnej činnosti sa pod zlepšenú ziskovosť podpísali výnosy z odplát za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde, ktoré vzrástli o 108 %,“ konštatuje NBS. Agregátny hospodársky výsledok však podľa centrálnej banky výrazne ovplyvnili aj zisky z operácií s cennými papiermi a derivátmi v jednej z DDS.

„Priemerná nominálna výkonnosť vyvážených a konzervatívnych príspevkových doplnkových dôchodkových fondov a výplatných doplnkových dôchodkových fondov dosiahla počas 12 mesiacov predchádzajúcich poslednému dňu júna 2015 takmer rovnaké hodnoty ležiace v intervale medzi 0,5 % až 0,6 %,“ uvádza sa v materiáli. O niečo vyššie zhodnotenie, a to na úrovni 1,5 %, vykázali rastové doplnkové dôchodkové fondy.

Na konci júna tohto roka bolo v treťom penzijnom pilieri evidovaných 690 509 účastníkov, čo bolo o zhruba 8 tisíc viac ako na konci minulého roka. Prírastok sporiteľov bol podľa NBS koncentrovaný najmä do rastovo orientovaných doplnkových dôchodkových fondov.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články