Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom, peniaze, euro, bývanie, úvery, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
31. januára 2019 11:13 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Stav úverov na bývanie na konci minulého roka dosiahol necelých 28 mld. eur

Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,401 mld. eur.

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu minulého roka stúpol v medziročnom porovnaní o 11,6 %. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu dvanásteho mesiaca tak dosiahol 27,626 mld. eur. Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,401 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšil o 3,5 %.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 26,89 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,78 % a Tatra banka so 14,2 %. ČSOB mala podiel 12,07 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 82,51 %. Wüstenrot stavebná sporiteľňa mala podiel 12,89 % a ČSOB stavebná sporiteľňa 4,6 %.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame