Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com
29. decembra 2017 9:59 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Stav úverov na bývanie bol na konci novembra vo výške 24,5 mld. eur

V medziročnom porovnaní stav úverov na bývanie vzrástol o viac ako 13 %.

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu jedenásteho mesiaca stúpol v medziročnom porovnaní o 13,3 %. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), ku koncu novembra tak dosiahol 24,51 mld. eur. Naďalej dominovali iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 16,18 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 6,02 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol takmer 2,31 mld. eur.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,76 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,32 % a Tatra banka s 13,75 %. Slovenskej sporiteľni patrí prvá priečka najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,15 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka, na úrovni 44,68 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 83,99 %.

Ponuka sa postupne menila

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má sedem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame