Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, euro, mince
ilustračné foto. pixabay.com
1. februára 2018 13:05 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Štátny rozpočet bol po prvom mesiaci roka v prebytku takmer 147 mil. eur

Celkové príjmy štátneho rozpočtu v januári dosiahli 1,096 mld. eur a výdavky boli v objeme 949,2 mil. eur.

Štát v prvom mesiaci roka 2018 hospodáril podobne ako vlani s prebytkom. Ten ku koncu januára dosiahol 146,9 mil. eur, kým vlani predstavoval 92,3 mil. eur. Celkové príjmy za prvý mesiac roka pritom dosiahli 1,096 mld. eur a výdavky boli v objeme 949,2 mil. eur. Príjmy tak medziročne stúpli o 1,7 %, kým výdavky sa znížili o 3,7 %. Informovalo o tom ministerstvo financií.

Daňové príjmy prekročili miliardu eur

Samotné daňové príjmy, ktoré tvoria podstatnú časť príjmov štátu, dosiahli v januári 1,044 mld. eur a oproti vlaňajšku boli vyššie o 2,4 %. Pozitívny vývoj bol podľa rezortu financií zaznamenaný pri dani z pridanej hodnoty vo výške 59,7 mil. eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 6,9 mil. eur, pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 3,5 mil. eur. Naopak negatívny vývoj eviduje štát pri dani z príjmov a pri spotrebných daniach, v tomto prípade ho však rezort financií nevyčíslil.

Ostatné príjmy štátneho rozpočtu dosiahli po prvom mesiaci roka 47,8 mil. eur, čo znamenalo medziročný pokles o 4,6 %. Príjmy z rozpočtu Európskej únie zatiaľ do rozpočtu natiekli len v minimálnom objeme niečo vyše 4 mil. eur, čo predstavuje iba 0,3 % z celoročne rozpočtovanej sumy. Príjmy z dividend, ktoré sú celoročne rozpočtované na úrovni vyše 430 mil. eur, zatiaľ rezort financií neeviduje žiadne.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu klesli

Na strane výdavkov klesli výdavky na obsluhu štátneho dlhu o 18,4 % na 170 mil. eur. Mierne, o 0,9 %, sa znížili aj ďalšie výdavky štátneho rozpočtu, ktoré zahŕňajú aj náklady na bežnú prevádzku štátnych úradov, na 668,3 mil. eur. Naopak o 1,9 % stúpol transfer sociálnej poisťovni na 42,6 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame