Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte
15. januára 2018 12:08 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Štát si požičal viac ako 175 mil. eur, o dlhopisy bol veľký záujem

Dopyt po slovenských štátnych dlhopisoch v prvých tohtoročných aukciách niekoľkonásobne prevyšoval akceptovaný objem.

Slovensko si v prvej tohtoročnej aukcii štátnych dlhopisov požičalo vyše 175 mil. eur. Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch štátna Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) pritom ponúkala investorom dve línie dlhopisov v samostatných aukciách. V prvom prípade išlo o dlhopisy splatné v marci 2037 a v druhom o štátne bondy so splatnosťou v januári 2027.

V aukcii dlhopisov so splatnosťou v roku 2037 dosiahol celkový dopyt investorov 529,4 mil. eur pri priemernej požadovanej cene 1,6668 % p.a. ARDAL napokon akceptoval dopyt v objeme 101 mil. eur s priemerným výnosom do splatnosti na úrovni 1,6086 % p.a.

Štát bude potrebovať prefinancovať 4,5 miliardy eur

V druhej aukcii bondov splatných v roku 2027 dopyt rovnako niekoľkonásobne prekročil akceptovaný objem. Investori chceli nakúpiť tieto dlhopisy v objeme až 474,7 mil. eur s priemerným požadovaným výnosom 0,7953 % p.a. Štát z toho akceptoval 74,1 mil. eur pri priemernom výnose 0,7077 % p.a.

Agentúra ARDAL pritom predpokladá, že v tomto roku bude potrebné prefinancovať štátny dlh a deficit štátneho rozpočtu v objeme 4,5 mld. eur. Na začiatku roka mala k dispozícii ešte nevydané bondy v sume 6,5 mld. eur, plánuje však otvoriť aj jednu alebo dve nové línie dlhopisov prostredníctvom syndikovaného predaja alebo aukcie. Jedna nová línia by mohla byť vydaná na jar v hodnote 3 mld. eur so splatnosťou od 10 do 12 rokov, ďalšia na jeseň v sume od 1,5 mld. do 3 mld. eur s kratšou alebo strednou splatnosťou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame