Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
16. januára 2018 14:08 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Štát predal ďalšie dlhopisy za vyše 14 mil. eur

Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity dokončila v utorok aukciu dlhopisov splatných v marci 2037 nekonkurenčnou časťou aukcie.

Štát predal v utorok ďalšie dlhopisy za vyše 14 mil. eur. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) totiž netradične rozložila konkurenčnú a nekonkurenčnú časť aukcie dlhopisov splatných v marci 2037 do dvoch dní. Kým v pondelok v konkurenčnej časti aukcie týchto cenných papierov predala štátne dlhopisy za 101 mil. eur, v utorok v nekonkurenčnej časti ponúkla investorom možnosť nakúpiť cenné papiere za maximálne 20,2 mil. eur. Napokon pri priemernej cene 104,3569 % dosiahol celkový dopyt v nekonkurenčnej časti 14,2 mil. eur.

Za dva dni si štát požičal takmer 190 miliónov eur

Celkovo tak štát vo svojich prvých aukciách v tomto roku predal v konkurenčnej aj nekonkurenčnej časti cenné papiere za viac ako 189 mil. eur. Okrem spomínaného dlhopisu splatného v roku 2037 totiž v pondelok investorom ponúkol aj bondy splatné v januári 2027, z ktorých predal cenné papiere za 74,1 mil. eur.

Čítajte tiež:

Agentúra ARDAL pritom predpokladá, že v tomto roku bude potrebné prefinancovať štátny dlh a deficit štátneho rozpočtu v objeme 4,5 mld. eur. Na začiatku roka mala k dispozícii ešte nevydané bondy v sume 6,5 mld. eur, plánuje však otvoriť aj jednu alebo dve nové línie dlhopisov prostredníctvom syndikovaného predaja alebo aukcie. Jedna nová línia by mohla byť vydaná na jar v hodnote 3 mld. eur so splatnosťou od 10 do 12 rokov, ďalšia na jeseň v sume od 1,5 mld. do 3 mld. eur s kratšou alebo strednou splatnosťou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame