Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa
1. februára 2016 13:10 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Štát hospodáril v úvode roka s miernym prebytkom

Celkové príjmy rozpočtu boli v januári o desatinu nižšie ako vlani. Na rozdiel od minulého roka totiž zatiaľ neprišli žiadne peniaze zo zdrojov Európskej únie.

Štát v prvom mesiaci tohto roka minul menej, ako do jeho kasy pritieklo. Podľa aktuálnych údajov rezortu financií totiž štátny rozpočet skončil v januári s miernym prebytkom na úrovni 8,6 mil. eur. Medziročne sa tak januárová bilancia rozpočtu zlepšila o vyše 69 mil. eur. Celkové príjmy rozpočtu medziročne klesli o 10 % na 910,5 mil. eur, výdavky sa však znížili až o 15,9 % na 901,9 mil. eur. Na celý rok 2016 je pritom rozpočtovaný schodok na úrovni 1,97 mld. eur pri príjmoch v sume 14,277 mld. eur a výdavkoch 16,247 mld. eur.

Daňové príjmy rástli
Celkové príjmy v januári poklesli napriek tomu, že daňové príjmy, ktoré tvoria gro rozpočtových príjmov, naopak stúpli o 6,8 % na 858,7 mil. eur. Pozitívny vývoj bol podľa rezortu financií zaznamenaný pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 14,9 mil. eur, pri dani z pridanej hodnoty vo výške 40,8 mil. eur, pri spotrebných daniach vo výške 11,4 mil. eur a pri dani vyberanej zrážkou vo výške 5,3 mil. eur. Medziročný pokles sa zaznamenal pri dani z príjmov fyzických osôb o 16,3 mil. eur.

Zatiaľ bez eurofondov
Podobne ako daňové príjmy, rástli aj ostatné rozpočtové príjmy. Stúpli o 6 % na 51,9 mil. eur. Za pokles celkových príjmov štátneho rozpočtu tak môžu príjmy z rozpočtu Európskej únie. Kým vlani v januári už ministerstvo financií evidovalo z Bruselu na štátnych účtoch príjmy takmer 160 mil. eur, tento rok z eurofondov nepritieklo do rozpočtu zatiaľ ani euro.

Výdavky na obsluhu dlhu sú nižšie
Na výdavkovej strane sa podľa ministerstva pozitívne vyvíjali výdavky na obsluhu štátneho dlhu, ktoré medziročne klesli o 113,7 mil. eur, resp. o 35,5 %. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie, teda eurofondov, nastal medziročný pokles o 61,9 mil. eur s čím súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania o 1,3 mil. eur. Platba do rozpočtu Európskej únie sa medziročne znížila o 50,2 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies