Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štát hospodáril v úvode roka s miernym prebytkom

Zmenáreň, peniaze, euro, bankovky
Ilustračné foto Slovenská sporiteľňa

Celkové príjmy rozpočtu boli v januári o desatinu nižšie ako vlani. Na rozdiel od minulého roka totiž zatiaľ neprišli žiadne peniaze zo zdrojov Európskej únie.

Štát v prvom mesiaci tohto roka minul menej, ako do jeho kasy pritieklo. Podľa aktuálnych údajov rezortu financií totiž štátny rozpočet skončil v januári s miernym prebytkom na úrovni 8,6 mil. eur. Medziročne sa tak januárová bilancia rozpočtu zlepšila o vyše 69 mil. eur. Celkové príjmy rozpočtu medziročne klesli o 10 % na 910,5 mil. eur, výdavky sa však znížili až o 15,9 % na 901,9 mil. eur. Na celý rok 2016 je pritom rozpočtovaný schodok na úrovni 1,97 mld. eur pri príjmoch v sume 14,277 mld. eur a výdavkoch 16,247 mld. eur.

Daňové príjmy rástli
Celkové príjmy v januári poklesli napriek tomu, že daňové príjmy, ktoré tvoria gro rozpočtových príjmov, naopak stúpli o 6,8 % na 858,7 mil. eur. Pozitívny vývoj bol podľa rezortu financií zaznamenaný pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 14,9 mil. eur, pri dani z pridanej hodnoty vo výške 40,8 mil. eur, pri spotrebných daniach vo výške 11,4 mil. eur a pri dani vyberanej zrážkou vo výške 5,3 mil. eur. Medziročný pokles sa zaznamenal pri dani z príjmov fyzických osôb o 16,3 mil. eur.

Zatiaľ bez eurofondov
Podobne ako daňové príjmy, rástli aj ostatné rozpočtové príjmy. Stúpli o 6 % na 51,9 mil. eur. Za pokles celkových príjmov štátneho rozpočtu tak môžu príjmy z rozpočtu Európskej únie. Kým vlani v januári už ministerstvo financií evidovalo z Bruselu na štátnych účtoch príjmy takmer 160 mil. eur, tento rok z eurofondov nepritieklo do rozpočtu zatiaľ ani euro.

Výdavky na obsluhu dlhu sú nižšie
Na výdavkovej strane sa podľa ministerstva pozitívne vyvíjali výdavky na obsluhu štátneho dlhu, ktoré medziročne klesli o 113,7 mil. eur, resp. o 35,5 %. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie, teda eurofondov, nastal medziročný pokles o 61,9 mil. eur s čím súvisí aj úspora zdrojov spolufinancovania o 1,3 mil. eur. Platba do rozpočtu Európskej únie sa medziročne znížila o 50,2 mil. eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 1. februára 2016 13:10Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...