Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto. pixabay.com
11. decembra 2017 12:01 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Štát bude musieť prefinancovať dlh a deficit v objeme 4,5 mld. eur

ARDAL avizuje na potreby financovania dlhu v roku 2018 otvorenie jednej alebo dvoch nových línií dlhopisov.

Slovensko bude v budúcom roku musieť prefinancovať svoj dlh a deficit štátneho rozpočtu v celkovom objeme 4,5 mld. eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), ktorá na základe návrhu štátneho rozpočtu na rok 2018 pripravuje plán emisií a aukcií štátnych cenných papierov na nasledujúci rok.

Sedem otvorených emisií

Z dlhopisov môže na refinancovanie dlhu štát využiť niektorú zo siedmich otvorených emisií štátnych bondov, z ktorých ešte zostáva vydať vyše 6,5 mld. eur. ARDAL však plánuje v závislosti od podmienok na trhu v budúcom roku vydať aj jednu alebo dve nové línie dlhopisov prostredníctvom syndikovaného predaja alebo aukcie. Jedna nová línia by mohla byť vydaná na jar v hodnote 3 mld. eur so splatnosťou od 10 do 12 rokov, ďalšia na jeseň v sume od 1,5 mld. do 3 mld. eur s kratšou alebo strednou splatnosťou.

„Celková hodnota predaných dlhopisov prostredníctvom syndikovaného predaja sa predpokladá v hodnote maximálne 2 mld. eur bez ohľadu na počet transakcií,“ dodáva agentúra s tým, že ďalšie línie dlhopisov môžu byť otvorené podľa potrieb riadenia dlhu a požiadaviek investorov.

V jeden aukčný deň bude ponúknutých aj viacero emisií

Cez aukcie plánuje štát v budúcom roku predávať dlhopisy každý mesiac, okrem júla, augusta a decembra. Aj v týchto mesiacoch sa však aukcie po dohode s primárnymi dílermi môžu uskutočniť. ARDAL pritom avizuje, že tak ako aj v roku 2017 plánuje v jeden aukčný deň ponúkať aj viacero emisií dlhopisov. V jeden aukčný deň to môžu byť až tri emisie. „Pri rozhodovaní o výbere konkrétnych dlhopisov sa bude zohľadňovať najmä komunikácia s primárnymi dílermi,“ dodáva vo vyhlásení štátna agentúra.

Na trh by sa mohli v budúcom roku dostať aj štátne pokladničné poukážky. ARDAL plánuje vydať do vlastného portfólia novú emisiu štátnych pokladničných poukážok v celkovej hodnote 1,5 mld. eur. „Emisia bude pravdepodobne predávaná formou konkurenčnej aukcie,“ uvádza agentúra s tým, že očakávať možno dve až štyri takéto aukcie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame