Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
27. júla 2018 22:37 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Standard & Poor’s a Fitch Ratings potvrdili Slovensku rating A+

Hodnotenie agentúr sa opiera o solídny hospodársky rast, ktorý má v tomto roku dosiahnuť 4 % a podobná dynamika sa očakáva aj v budúcom roku. Riziká vyplývajú predovšetkým z vysokej otvorenosti slovenskej ekonomiky.

Ratingové agentúry Standard & Poor’s a Fitch Ratings potvrdili v piatok Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom. Ako informuje ministerstvo financií, potvrdenie ratingu je výsledkom dlhodobého a rýchleho hospodárskeho rastu, stability bankového sektora a zdravej fiškálnej politiky.

Verejný dlh bude klesať

Hodnotenie agentúr sa opiera o solídny hospodársky rast, ktorý má v tomto roku dosiahnuť 4 % a podobná dynamika sa očakáva aj v budúcom roku. Ekonomiku Slovenska pritom podľa agentúr ťahá najmä vysoká spotreba domácností, investície z európskych fondov, rast čistého exportu, ale hlavne nové investície v automobilovom priemysle. S rastom hospodárstva a pokračujúcou konsolidáciou by pritom mal klesať aj verejný dlh. Podľa odhadov pod úroveň 45 % hrubého domáceho produktu v roku 2020.

Pozitívne hodnotenie si od ratingových agentúr podľa rezortu financií Slovensko vyslúžilo aj ohľadom stability bankového sektora. Agentúry ocenili aj prijaté opatrenia na znižovanie zadlženosti domácností a stabilné verejné financie, ktoré prosperujú vďaka vyšším daňovým príjmom v dôsledku rekordne nízkej nezamestnanosti.

Riziká súvisia s otvorenosťou ekonomiky

Za možné riziká ratingové agentúry považujú najmä sektorovú a geografickú koncentráciu a externé faktory v súvislosti s otvorenosťou slovenskej ekonomiky. Vyplýva to najmä z faktu, že Slovensko je najväčším výrobcom automobilov na obyvateľa na svete. Za riziko však agentúry označujú aj potenciálne prehriatie ekonomiky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame