Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie, graf, Call centrum, telefonovanie
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca
6. marca 2016 15:02 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA

Správy z amerického trhu práce podporili akciové trhy

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil v piatok o 0,7 % na 1 344,62 bodu.

Európske akciové trhy v piatok rástli, keď ich podporili priaznivé údaje z amerického trhu práce. Darilo sa akciám ťažobných spoločností, ktoré podporili vyššie ceny kovov. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,7 % na 1 344,62 bodu. Od začiatku tohto roku je však index nižšie o približne 6,5 %.

Aj trhy v USA stúpli
Americké akciové trhy v piatok posilnili. Priaznivé údaje z amerického trhu práce upokojili obavy investorov zo spomalenia ekonomiky, nepodporili nervozitu súvisiacu s bezprostredným zvyšovaním úrokových sadzieb. Priemyselný index Dow Jones vzrástol o 0,37 % na 17 006,77 bodu, širší S&P o 0,33 % na 1 999,99 bodu a technologický Nasdaq o 0,2 % na 4 717,02 bodu. Index S&P sa dostal nad stodňový priemer prvýkrát v tomto roku. Za celý týždeň Dow Jones vzrástol o 2,2 %, S&P o 2,7 % a Nasdaq o 2,8 %.

Pracovné miesta pribúdali
Tvorba nových pracovných miest v americkej ekonomike sa vo februári podľa piatkových správ zrýchlila, čo sa považuje sa jasný znak sily trhu práce, ktorý umožní centrálnej banke krajiny v tomto roku postupne zvyšovať úroky. V ekonomike USA bez sektora poľnohospodárstva minulý mesiac vzniklo 242 tis. nových pracovných pozícií. Miera nezamestnanosti sa nezmenila a zostala na osemročnom minime 4,9 %. V decembri a januári vzniklo o 30 tis. pracovných miest viac, ako sa pôvodne odhadovalo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies