Správcovské spoločnosti zvýšili v prvom polroku medziročne zisk o 8 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štatistika graf
Ilustračné foto adamr/FreeDigitalPhotos.net

Zlepšenie ziskovosti sa opieralo najmä o nárast čistých výnosov z poplatkov a provízií.

Správcovské spoločnosti dosiahli ku koncu júna tohto roka zisk 10,4 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 8 %. Zlepšenie ziskovosti sa opieralo najmä o nárast čistých výnosov z poplatkov a provízií o 11 %. Na druhej strane, o desatinu vzrástli prevádzkové náklady v sektore. Kladný hospodársky výsledok na individuálnej báze zaznamenali všetky správcovské spoločnosti. Uvádza sa to v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS).
Pozitívne smerovanie čistej hodnoty aktív
Vývoj čistej hodnoty aktív v sektore kolektívneho investovania v prvom polroku tohto roka nadviazal podľa centrálnej banky na pozitívne smerovanie z druhej polovice roka 2016. Po období relatívne slabšieho rastu objemu spravovaných aktív, či dokonca jeho krátkodobom poklese počas roka 2015 a prvých mesiacov roka 2016, prevládol podľa NBS v sektore od leta 2016 opäť jednoznačný rastový trend. Popri väčšom dopyte klientov po investovaní do podielových listov dopomohla k tomuto výsledku aj zvýšená výkonnosť.

Čistá hodnota aktív za všetky tuzemské podielové fondy a zahraničné fondy kolektívneho investovania predávané na Slovensku sa od januára do konca júna zvýšila o 461 mil. eur. Tento nárast bol podľa centrálnej banky porovnateľný s rokmi 2013 a 2014, ktoré sa z pohľadu kolektívneho investovania na Slovensku radia medzi historicky najsilnejšie. Z celkového objemu aktív ku koncu júna vo výške 7,757 mld. eur predstavovali prostriedky v zahraničných podielových fondoch na Slovensku 20 %, čo je podľa NBS najviac za posledných minimálne desať rokov.

Aj keď tempo rastu aktív samostatne za tuzemské podielové fondy nedosahovalo za prvých šesť mesiacov tohto roka až také vysoké úrovne ako počas spomínaného obdobia 2013 a 2014, stále sa radilo z historického hľadiska medzi tie vyššie. Prakticky celý prílev nových prostriedkov do tuzemských podielových fondov pochádzal zo sektora domácností. Nákup podielových listov domácnosťami bol v prvom polroku ešte o niečo intenzívnejší ako v druhej polovici roka 2016. Výrazné čisté predaje boli vykázané najmä od apríla do júna.
Dominovali zmiešané fondy
V štruktúre nárastu objemu spravovaných aktív tuzemských podielových fondov aj čistých predajov za prvý polrok 2017 najväčšia časť pripadla na zmiešané fondy. Čistá hodnota aktív týchto podielových fondov sa rozšírila o 372 mil. eur, čo bolo viac ako trojnásobne viac ako za celý rok 2016. Ďaleko za nimi nasledovali realitné podielové fondy s prírastkom 80 mil. eur. Zo zahraničných podielových fondov bol už tradične najväčší záujem o fondy akciového zamerania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska